EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Wszystkie zakwalifikowane gminy dostaną pieniądze z Sapardu

28 listopada 2003

Wszystkie gminy, które złożyły wnioski o dofinansowanie w ramach programu Sapard i zostaną zakwalifikowane, dostaną pieniądze z programu - zapewnił w czwartek Jacek Świeżawski, zastępca prezesa ARiMR odpowiedzialny za realizację programu Sapard.

"Nieprawdą jest, że będziemy wypłacać tylko do końca kwietnia 2004 roku. Będziemy wypłacać do końca realizacji programu Sapard, czyli do końca 2006 roku. Termin kwietniowy to jest jedynie kwestia kontraktacji i podpisywania umów. Realizacja programu będzie trwała nadal i wypłaty będą, tak jak jest to zapisane w procedurze: w odpowiednich terminach po zakończeniu inwestycji i po ich rozliczeniu, aż do 2006 roku" - wyjaśnił Świeżawski.

Zastępca prezesa Agencji zaprzeczył czwartkowym doniesieniom prasowym, według których środki z Sapardu ARiMR będzie wypłacała gminom tylko do końca kwietnia. "Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, podpisując umowy, podpisuje zobowiązanie do tego, żeby te pieniądze zostały wypłacone" - podkreślił Świeżawski.

Wyjaśnił, że Polska wykorzysta wszystkie środki przyznane jej w ramach podpisanych umów. "Mamy podpisane umowy na lata 2000-2003. Na kolejne lata 2004-2006 nie będziemy mogli już podpisać umów, gdyż będziemy wtedy państwem członkowskim UE, a Sapard jest programem przedakcesyjnym" - tłumaczył.

Powiedział też, że pomoc realizowana dotychczas z funduszy Sapardu będzie kontynuowana w ramach funduszy strukturalnych z Sektorowych Programów Operacyjnych.

Świeżawski ocenia, że Agencja odniosła sukces w realizacji Sapardu. "Program, którego realizacja była założona na siedem lat (2000-2006), udało się zrealizować w ponad rok" - powiedział. Program uruchomiono z opóźnieniem w lipcu 2002 roku.

"Proces przygotowywania wniosków, projektów, proces podpisywania promes, przetargi, umowy z Agencją na konkretne środki i ostatecznie proces samej realizacji inwestycji - to wszystko musi trwać. Nam się udało to zmieścić w bardzo krótkim czasie, bo takie były realia. To był duży problem logistyczny, z którym Agencja dała sobie świetnie radę. Można to nawet określić jako sukces działalności instytucji rządowej" - powiedział.

Zastępca prezesa przypomniał, że w środę Agencja ogłosiła wezwania do składania wniosków na kolejne Działanie Sapardu - "Różnicowanie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich". Wnioski będzie można składać w dwóch turach: od 3 do 22 grudnia i od 23 grudnia do 12 stycznia.

"To jest bardzo ciekawe działanie, nakierowane na pełne spektrum odbiorców, mieszkańców obszarów wiejskich" - powiedział


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę