Adama_artemisgoltix_15.02-30.03

Wykorzystanie Sapardu w województwie podkarpackim

22 marca 2004

Z Podkarpacia do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie łącznie wpłynęło 1531 wniosków o dotację w ramach programu Sapard.

Najwięcej - 676 - wniosków złożono na Działanie IV "Różnicowania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich".

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się też Działanie III "Rozwój i poprawa infrastruktury obszarów wiejskich". Wpłynęło na nie 518 wniosków.

"Samorządy złożyły znacznie więcej wniosków, niż zakładała przewidziana na ten cel pula pieniędzy" - poinformował kierownik biura Sapard ARiMR w Rzeszowie Robert Kuraszkiewicz.

Najwięcej inwestycji dofinansowanych z Sapardu zrealizowała gmina Ropczyce. Dotację wykorzystano na budowę wodociągów, oczyszczalni ścieków wraz z systemem kanalizacyjnym, zasilania energetycznego, a także modernizację drogi.

Prawie połowę mniej wniosków niż samorządy, złożyli rolnicy indywidualni. Do ARiMR wpłynęło ich 272. Największym powodzeniem wśród rolników cieszyły się dotacje na uprawę sadów, roślin wieloletnich, szkółkarstwa, na zakup maszyn rolniczych: ciągników, pługów, siewników, a także na budowę obór, silosów zbożowych, zbiorników na nawóz.

Pan Marian z Błażowej uzyskał 50-procentową dotację na zakup ciągnika. Pieniądze na wkład własny miał z oszczędności. Do starania się o pomoc zachęcił go fakt, że dotacja jest bezzwrotna. Najwięcej problemów rolnik miał z zebraniem kompletnej dokumentacji oraz przygotowaniem biznesplanu.

Na Podkarpaciu najmniejsze zainteresowanie było Działaniem I "Poprawa przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych i rybnych". Złożono na nie tylko 65 wniosków. Najwięcej z nich dotyczyło zakupu maszyn i urządzeń, linii technologicznych oraz modernizacji zakładów.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę