Claas_20.11.2020shiuz_750x100_1102020

Wyłudzenia z PHARE

1 grudnia 2003

32 osoby, w tym członków dyrekcji PKP, zatrzymali wczoraj i dzisiaj funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego w związku z podejrzeniem wyłudzenia środków z unijnego funduszu PHARE.

Kwota wyłudzonych środków, przeznaczonych na modernizację kolei, sięgać może kilkudziesięciu milionów złotych. Zatrzymań dokonano w Poznaniu, Warszawie, Lublinie, Katowicach i Gdańsku. Wśród zatrzymanych są dyrektorzy PKP, dyrektorzy spółek córek i spółek zależnych od PKP, szefowie i właściciele firm wykonawczych oraz pracownicy nadzoru budowlanego.

Wcześniej w tej sprawie zarzuty postawiono dziesięciu innym osobom, dwie kolejne są poszukiwane przez policję.

W latach 1997-2002 Unia Europejska przekazywała środki z funduszu PHARE na modernizację obiektów kolejowych na trasie z Rzepina do Warszawy. Przetargi na wykonywanie prac remontowo-budowlanych wygrywały firmy związane wcześniej z PKP. Podnajmowały one firmy wykonawcze, które zamiast remontu wykonywały pobieżne prace konserwacyjne, a później wystawiały faktury jak za remonty. Wszystkie prace były odbierane i potwierdzane przez inspektorów budowlanych - poinformował szef poznańskiego CBŚ inspektor Jerzy Jakubowski.

Śledztwo prowadzono od początku 2002 roku. - Jest to ciągle sprawa rozwojowa i planujemy kolejne podobne akcje. Dlatego nie możemy informować szczegółowo o mechanizmach przepływu pieniędzy - zastrzegł Jakubowski.

- W niedzielę przesłuchano trzy osoby i postawiono im zarzut wyłudzenia mienia. W poniedziałek zostanie przesłuchanych kolejnych 20 osób - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, Mirosław Adamski.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę