aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wyznaczcie daty wejścia Polski i Litwy do Schengen

16 października 2002

Marszałek Sejmu Marek Borowski zaproponował, żeby Unia Europejska wyznaczyła docelową datę zniesienia kontroli paszportowych między Litwą i Polską a resztą UE, by rozwiać obawy, że przeszkodzi w tym specjalny tranzyt z i do Kaliningradu.

Pomocne byłoby określenie przyjęcia naszych krajów do strefy Schengen, tak jak określono datę przyjęcia do Unii – powiedział Borowski na konferencji prasowej po spotkaniu w Brukseli szefów Parlamentu Europejskiego, rosyjskiej Dumy i Rady Federacji, polskiego Sejmu i Senatu oraz litewskiego Seimasu.

Strefa Schengen tworzy większość państw Unii, które podpisały i wdrożyły u siebie specjalną konwencję. Na jej mocy zniosły kontrole osobowe między sobą i zacieśniły współpracę w polityce wizowej i imigracyjnej, kontroli granic zewnętrznych strefy oraz w walce ze zorganizowaną przestępczością i nielegalną imigracją.

Borowski przyznał po konferencji, że uczestnicy spotkania z unijnego parlamentu nie zareagowali na tę propozycję, zgłoszoną wcześniej w czasie obrad.

Zdaniem Komisji Europejskiej, pierwszym możliwym terminem wejścia nowych członków UE, w tym Polski, do strefy Schengen jest 1 stycznia 2006 roku, gdyż wcześniej nie będzie gotowa nowa, pojemniejsza wspólna kartoteka komputerowa – System Informatyczny Schengen II.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę