Advertisement

Wzrasta polski eksport do Unii Europejskiej

23 kwietnia 2004

Polski eksport do Unii Europejskiej wzrósł w dwóch pierwszych miesiącach o 3% w porównaniu ze styczniem i lutym 2003 roku - wynika z najnowszych danych europejskiego ośrodka statystycznego Eurostat. Jest to jeden z najniższych wyników w grupie krajów przystępujących do UE.

Znacznie lepiej wypadło natomiast porównanie stycznia ze styczniem - wzrost o 9% był najlepszym wynikiem w grupie wszystkich krajów handlujących z UE.

Drugie w kolejności Chiny wyeksportowały w styczniu towary o wartości o 8% większej, niż przed rokiem.Ponieważ unijny eksport do Polski się nie zmienia (dane za styczeń 2003 i 2004 mówią o wartości 3,1 mld euro), zmniejsza się deficyt Polski w handlu z Unią. Unijny import z Polski zwiększony z 2,4 do 2,7 mld euro pozwolił na zmniejszenie ujemnego salda obrotów handlowych do 400 mln (w porównaniu z 700 mln w styczniu zeszłego roku).

Z danych Eurostatu wynika, że cały eksport Polski w styczniu- lutym 2004 miał wartość 7 mld euro, w porównaniu z 6,9 mld euro w styczniu-lutym zeszłego roku, co oznacza wzrost o 1% Import spadł z 8,9 do 8,8 mld euro, czyli także o 1%, co pozwoliło zmniejszyć deficyt handlowy Polski z 2 mld w styczniu-lutym zeszłego roku do 1,8 mld w styczniu-lutym 2004 r.

Dla porównania, wzrost czeskiego eksportu w styczniu-lutym 2004 w porównaniu ze styczniem-lutym 2003 wyniósł 4%, węgierskiego - 8%, zaś słowackiego - 16%. Niemal wszystkie kraje wstępujące - poza Maltą i Cyprem, dla których nie ma
danych, i poza Litwą - zmniejszyły w tym czasie ujemne saldo handlowe, zaś Czechy i Słowacja osiągnęły równowagę w handlu zagranicznym.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę