Wzrasta polski eksport do Unii Europejskiej

23 kwietnia 2004

Polski eksport do Unii Europejskiej wzrósł w dwóch pierwszych miesiącach o 3% w porównaniu ze styczniem i lutym 2003 roku - wynika z najnowszych danych europejskiego ośrodka statystycznego Eurostat. Jest to jeden z najniższych wyników w grupie krajów przystępujących do UE.

Znacznie lepiej wypadło natomiast porównanie stycznia ze styczniem - wzrost o 9% był najlepszym wynikiem w grupie wszystkich krajów handlujących z UE.

Drugie w kolejności Chiny wyeksportowały w styczniu towary o wartości o 8% większej, niż przed rokiem.Ponieważ unijny eksport do Polski się nie zmienia (dane za styczeń 2003 i 2004 mówią o wartości 3,1 mld euro), zmniejsza się deficyt Polski w handlu z Unią. Unijny import z Polski zwiększony z 2,4 do 2,7 mld euro pozwolił na zmniejszenie ujemnego salda obrotów handlowych do 400 mln (w porównaniu z 700 mln w styczniu zeszłego roku).

Z danych Eurostatu wynika, że cały eksport Polski w styczniu- lutym 2004 miał wartość 7 mld euro, w porównaniu z 6,9 mld euro w styczniu-lutym zeszłego roku, co oznacza wzrost o 1% Import spadł z 8,9 do 8,8 mld euro, czyli także o 1%, co pozwoliło zmniejszyć deficyt handlowy Polski z 2 mld w styczniu-lutym zeszłego roku do 1,8 mld w styczniu-lutym 2004 r.

Dla porównania, wzrost czeskiego eksportu w styczniu-lutym 2004 w porównaniu ze styczniem-lutym 2003 wyniósł 4%, węgierskiego - 8%, zaś słowackiego - 16%. Niemal wszystkie kraje wstępujące - poza Maltą i Cyprem, dla których nie ma
danych, i poza Litwą - zmniejszyły w tym czasie ujemne saldo handlowe, zaś Czechy i Słowacja osiągnęły równowagę w handlu zagranicznym.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę