EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Z jakim dokumentem do UE

9 lutego 2004

Możliwość swobodnego przekraczania przez Polaków granic UE na podstawie ważnych dowodów osobistych, także tych starych (ważne do końca 2007 r.) przewiduje przygotowywany w MSWiA projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Jak poinformowano w piątek, projekt nowelizacji przewiduje, że obywatele polscy będą mogli podróżować po krajach Unii zarówno na podstawie paszportu, jak i ważnego dowodu osobistego.

Już w listopadzie 2003 r. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Dakowski zapowiedział, że Polacy będą mogli jeździć do innych państw UE z nowymi dowodami osobistymi. Rząd Polski oficjalnie powiadomił też Unię Europejską, że nowe dowody "spełniają unijne wymogi dotyczące zabezpieczeń i identyfikacji osób". Wymaga to wprowadzenia zmian w polskim ustawodawstwie.

Nowych dowodów nie trzeba będzie zmieniać, kiedy Unia zrealizuje plany wprowadzenia w dokumentach tożsamości mikrochipów z zakodowanymi odciskami palców i wizerunkami twarzy, dającymi się odczytywać za pomocą komputerów straży granicznej czy policji.

Na podróże do innych krajów Unii bez kontroli na granicach trzeba będzie poczekać do momentu, kiedy gotowy będzie niezbędny informatyczny system komputerowy, tzw. SIS-II (będący kartoteką osób poszukiwanych lub niepożądanych na terenie państw Schengen).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę