aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z kartą płatniczą do pracy w UE

13 października 2004

Wejście Polski do Unii Europejskiej spowodowało, że nasi rodacy mogą bez większych przeszkód podejmować pracę na terenie całej Unii. Pomimo czasowych restrykcji, związanych z zakazem podejmowania pracy w niektórych krajach, nawet tam swoje usługi mogą sprzedawać polskie firmy, zatrudniające polskich pracowników. Powoduje to, że coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę, by tam podjąć pracę.

Wyjeżdżając za granicę do pracy lub w jej poszukiwaniu, najczęściej musimy zabrać z sobą gotówkę potrzebną na zagospodarowanie się oraz utrzymanie się przed pierwszą wypłatą. W przypadku wyjazdu w celu poszukiwania pracy okres ten może wynosić nawet kilka miesięcy. Natomiast po znalezieniu pracy konieczne jest wpłacanie zarobionych pieniędzy na rachunek w lokalnym banku lub ewentualnie przelewanie pieniędzy na konto w Polsce. Oczywiście można przewozić ze sobą gotówkę, jednak jest to zawsze obarczone dużym ryzykiem, dlatego zamiast niej najlepiej zabrać ze sobą kartę płatniczą. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie karty nadają się dobrze do tego celu. W tym artykule postaram się wyjaśnić, jakie karty mogą przydać nam się podczas pracy w krajach Unii Europejskiej.

Dobry rachunek - dobra karta

Początkowo podczas pobytu w obcym kraju przydadzą nam się pieniądze. Przywiezienie ze sobą dużej sumy gotówki jest dość niebezpieczne, dlatego lepiej zabrać ze sobą mniejszą sumę, natomiast resztę zdeponować na rachunku bankowym wyposażonym w kartę debetową. Kartę taką zabieramy ze sobą i przy jej użyciu wypłacamy pieniądze z bankomatów. Ważne jest, by posiadany przez nas rachunek i karta oferowały jak najniższe prowizje za wypłacanie pieniędzy z zagranicznych bankomatów. Jest raczej mało prawdopodobne, że bank, w którym posiadaliśmy konto przed wyjazdem, oferuje najniższe prowizje, dlatego najczęściej konieczne jest otworzenie dla tego celu zupełnie nowego rachunku.

Najlepiej skorzystać z usług banku, który oferuje całkowicie bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Tak jest na przykład w przypadku Citibanku, którego karta Maestro umożliwia wybieranie pieniędzy bez prowizji z dowolnego bankomatu Citibanku na świecie. Jeśli wybieramy się do któregoś z krajów skandynawskich, warto rozważyć założenie konta w banku Nordea, bowiem z kartą tego banku możemy bezpłatnie pobierać pieniądze w Europie Północnej. Natomiast posiadacze kont w Deutsche Bank PBC mogą bezpłatnie pobierać pieniądze w bankomatach DB na świecie oraz w bankomatach Barclays i BNP Paribas w Europie.

Jeśli nie możemy lub nie chcemy skorzystać z usług żadnego z tych banków lub w kraju, do którego się udajemy nie ma jego bankomatów, to musimy otworzyć konto w banku, który oferuje stałe i niskie prowizje od wypłat. Najkorzystniejsze jest skorzystanie z oferty banku, który pobiera stałą opłatę za wypłatę gotówki, niezależną od pobieranej sumy. Jest to bardziej opłacalne, niż prowizja pobierana jako odsetek wypłacanej kwoty. Tego rodzaju stałe opłaty oferuje m.in. Citibank, Lukas Bank, mBank i MultiBank.

Pre-paid zamiast rachunku

Wadą przedstawionego powyżej rozwiązania jest konieczność ponoszenia stałej opłaty za prowadzenie rachunku. Jeśli nie chcemy tego robić, możemy skorzystać z karty przedpłaconej (zwanej kartą pre-paid). Karta taka umożliwia wypłaty w bankomatach oraz transakcje bezgotówkowe do kwoty wcześniejszego zasilenia rachunku karty. Działa ona podobnie jak karta debetowa wydana do rachunku ROR, z tą jednak różnicą, że w przypadku rachunku karty pre-paid rachunek służy jedynie do przechowywania środków przed ich wypłatą.

Jedynym bankiem, który oferuje na naszym rynku karty przedpłacone dla klientów detalicznych jest ING Bank Śląski. Bank oferuje 4 rodzaje kart pre-paid, jednak do korzystania za granicą nadają się tylko dwie: "Karta Podróżnika" oraz "Karta Domowa Kasa". Obie karty mają charakter międzynarodowy oraz pozwalają na wybieranie pieniędzy z bankomatu.

Koszt wyrobienia takiej karty to 9 zł. Można tego dokonać w dowolnym oddziale ING Banku Śląskiego. Przy zakupie karty należy podać swoje dane, które zostają umieszczone w systemie informatycznym banku. Wraz z kartą otrzymujemy kod PIN potrzebny do wybierania pieniędzy z bankomatu oraz numer rachunku, na który możemy przelewać pieniądze dla zasilenia karty. Wniosek o kartę można także złożyć w Internecie, a po odbiór karty udać się do wybranej placówki ING.

Kartę zabieramy z sobą za granicę, przed wyjazdem zasilając ją kwotą posiadanej gotówki. Gdyby okazało się, że te pieniądze nie są wystarczające, to w każdym momencie któryś z naszych krewnych lub znajomych może zasilić kartę kolejną kwotą, poprzez wykonanie zwykłego przelewu lub wpłaty w kasie banku. Podczas wypłaty kartą z zagranicznego bankomatu pobierana jest prowizja w wysokości 3% podbieranej sumy. Bank nie ustalił jednak minimalnego poziomu prowizji, dlatego karta jest szczególnie opłacalna w przypadku dokonywania częstych wypłat małych kwot.

Bezgotówkowo - darmowo

Trzeba jeszcze wspomnieć, że w przypadku kart debetowych oraz pre-paid bezpłatne są wszystkie transakcje bezgotówkowe dokonywane tymi kartami. Dotyczy to zarówno płatności wykonywanych w kraju i za granicą. Dlatego zamiast wypłacać pieniądze z bankomatu warto po prostu zapłacić kartą za zakupiony w sklepie towar. We wszystkich krajach UE sieć akceptacji kart płatniczych jest dobrze rozwinięta, dlatego z zapłatą kartą nie powinno być problemu. Jeśli zamierzamy często wykonywać za granicą transakcje bezgotówkowe, warto rozważyć wyrobienie sobie karty kredytowej. Większość banków wymaga co prawda od posiadaczy tego rodzaju kart stałego zatrudnienia, jednak w niektórych bankach, takich jak np. MultiBank czy BPH, można taką kartę uzyskać składając zabezpieczającą lokatę pieniężną.

W przypadku korzystania z karty kredytowej należy poprosić osobę pozostającą w kraju o odbieranie wyciągów z karty oraz regulowanie spłat zadłużenia. Najlepiej robić to w wyznaczonym przez bank terminie, bowiem pozwala to na korzystanie z bezpłatnego kredytu trwającego nawet do 58 dni.

Karta zagraniczna

Jeśli uzyskamy legalną pracę za granicą, to w większości przypadków pracodawca będzie chciał przelewać zarobione przez nas pieniądze na rachunek bankowy. Z powodu kosztów pracodawca nie zgodzi się raczej na przelewanie pieniędzy na rachunek w Polsce, dlatego konieczne stanie się otwarcie konta w kraju, w którym pracujemy. Nie stanowi to problemu, ponieważ jako obywatele Państwa członkowskiego możemy otwierać rachunki w dowolnym kraju UE.

Do otwartego rachunku otrzymamy zapewne od razu kartę debetową, przy użyciu której będziemy mogli wybierać pieniądze z bankomatów. Ważne jest, by wybrać taki bank, który oferuje niską opłatę za prowadzenie konta, a jednocześnie posiada dużą sieć bankomatów, w których można wypłacać gotówkę za darmo. Trzeba pamiętać, że w wielu krajach obowiązują bankowe porozumienia, które umożliwiają klientom bezpłatne korzystanie z bankomatów wszystkich banków w nim uczestniczących. Takie porozumienia obowiązują np. w Wielkiej Brytanii. Otwierając konto warto więc zapytać, w jakich sieciach bankomatów będziemy mogli pobierać pieniądze za darmo.

Warto także zwrócić uwagę, by opłata za pobieranie gotówki w bankomatach zagranicznych także była niska. Banki w krajach "starej" UE najczęściej dzielą wypłaty zagraniczne na te dokonywane w krajach UE i pozostałe. Wypłaty w UE są tańsze niż te wykonywane w innych krajach.

Pieniądze do Polski

Kolejnym elementem istotnym dla pracujących za granicą jest przelewanie zarobionych pieniędzy do Polski. Ważne jest, by taki przelew był szybki i tani. Najtańszym oferowanym przez banki przelewem jest transfer pieniędzy w systemie SWIFT. Koszt takiego przelewu to minimum 80 zł, zaś czas, w jakim pieniądze trafiają na rachunek odbiorcy to minimum 3 dni. Przelewy takie najlepiej nadają się do transferu większych sum. Co jednak zrobić, gdy chcemy przelać mniejszą kwotę? Próba przelania jej SWIFTEM może spowodować, że za przelew zapłacimy kwotę taką samą lub nawet większą od przelewanej sumy.

W takiej sytuacji warto skorzystać z możliwości, jakie dają karty przedpłacone. Zakupioną za granicą kartę przesyłamy odbiorcy naszego przelewu w Polsce. Gdy karta już do niego dotrze, "doładowujemy" ją kwotą, którą chcemy przesłać do Polski. Robimy to przelewem lub w kasie banku, którego kartę zakupiliśmy. Odbiorca przelewu może już po chwili udać się do bankomatu w Polsce i pobrać przelane pieniądze. Oczywiście w takiej sytuacji za pobranie pieniędzy w bankomacie bank pobiera opłatę. Wybierając kartę pre-paid warto więc wybrać taką o najniższej pobieranej prowizji. Jest to odwrócenie opisanego wcześniej mechanizmu korzystania z polskiej karty pre-paid za granicą. System ten umożliwia szybkie i bardzo tanie przelewanie do Polski nawet najmniejszych kwot. W większości krajów UE nie powinno być najmniejszych problemów z zakupem kart przepłaconych. Na niektórych rynkach, jak np. na rynku brytyjskim, ofert tego rodzaju kart jest co najmniej kilkadziesiąt.

Bezpieczeństwo kart

Wyjeżdżając nie można także zapominać o bezpieczeństwie kart. Najczęściej nie myślimy o tym, że kartę płatniczą możemy stracić. Warto jednak przezornie o tym pomyśleć jeszcze przed wyjazdem z Polski i przygotować się na wypadek konieczności szybkiego zastrzeżeni karty.

Należy przygotować sobie kartkę ze wszystkimi informacjami potrzebnymi nam do zastrzeżenia naszych kart. Powinny się na niej znaleźć numery wszystkich kart oraz numery telefonów, pod którymi można zgłosić utratę karty. Pamiętajmy, że na polskie numery 0-800 i 0-801 nie dodzwonimy się z zagranicy, dlatego musimy zapisać sobie "zwykłe" numery telefonów. Warto też zapisać na kartce informacje, o które może nas zapytać operator podczas zastrzegania karty. Mogą to być: PESEL lub numer naszego dowodu osobistego. Warto także kopie tych danych pozostawić rodzinie w kraju, tak, by ewentualnie im zlecić dokonanie zastrzeżenia kart. Zrobienie tego z Polski jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Oczywiście polskie karty można także zastrzec dzwoniąc na lokalny numer infolinii organizacji płatniczej. Najczęściej taka infolinia jest prowadzona tylko w języku danego kraju, jeśli zaś chcemy skorzystać z możliwości zastrzeżenia kart po angielsku musimy dzwonić do Wielkiej Brytanii. Kartę można zastrzec także w dowolnym oddziale banku, który wydaje karty Visa lub MasterCard, trzeba jednak pamiętać, że zastrzeżenie telefoniczne jest zdecydowanie najszybsze i najskuteczniejsze. Karty wydane przez zagraniczne banki zastrzegamy w taki sam sposób, jak polskie karty.

Podsumowanie

Polacy, dzięki nowym możliwościom, coraz chętniej wyjeżdżają za granicę w poszukiwaniu pracy. Wyjeżdżając często zabierają ze sobą gotówkę na zagospodarowanie, później zaś chętnie przesyłają pieniądze rodzinom w Polsce. W takich sytuacjach bardzo przydają się kart płatnicze, które nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo niż gotówka, ale także pozwalają na tańsze od innych typów transfery międzynarodowe.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę