EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zabezpieczeni w Unii

7 listopada 2002

Po przystąpieniu do Unii Europejskiej będziemy mogli pracować w każdym kraju Unii, emeryturę dostaniemy z tych państw, w których pracowaliśmy, a w razie wypadku – leczenie szpitalne w Unii będzie opłacane z naszego obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego płaconego w kraju. Polska dostosowała system zabezpieczenia społecznego do obowiązującego w Unii.

Zgodnie z zasadą równego traktowania, każdy obywatel Unii – w tym nowi członkowie – będą mogli pracować gdziekolwiek będą chcieli, a składkę emerytalna będą odprowadzali tam, gdzie wykonują zawód, po osiągnięciu wieku emerytalnego i stażu pracy, jeśli pracowali w kilku krajach, z każdego otrzymają część emerytury proporcjonalna do liczby przepracowanych lat i wysokości odprowadzanej składki.

Wiceminister zdrowia Aleksander Nauman powiedział: Jeśli przebywając na terenie któregoś z państw Unii nagle zachoruje nasz obywatel, będzie miał wypadek, albo zaostrzy się jego przewlekła choroba, wówczas koszty leczenia poniesie polski fundusz, więc nie trzeba będzie się dodatkowo ubezpieczać. Nie wprowadzono specjalnej listy usług medycznych, które będą finansowane za granicą, choć już są przypadki, że niemieckie kasy chorych zawierają umowy z naszymi szpitalami na leczenie – znacznie tańsze – obywateli niemieckich w Polsce. 


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę