Zaległości przetwórstwa

27 maja 2003

Wiceminister rolnictwa Jerzy Pilarczyk przyznał w poniedziałek w Brukseli, że spora część polskich zakładów mięsnych i mleczarskich ma zaległości w dostosowaniu do standardów sanitarnych Unii Europejskiej.

Ale zastrzegł, że nawet te, które nie uzyskały okresu przejściowego, niekoniecznie będą musiały zaprzestać produkcji, jeśli nie zdążą z dostosowaniem do dnia wejścia Polski do UE.

– Szczególnie wśród tych zakładów, które zadeklarowały gotowość w dniu wejścia do Unii, jest spora grupa niezbyt zaawansowanych w tych przygotowaniach – powiedział Pilarczyk dziennikarzom w przerwie obrad unijnej Rady ministrów rolnictwa, w której polska delegacja uczestniczyła jako obserwator.

Tym samym potwierdził zarzuty, zawarte w niedawnym liście szefa Dyrekcji Generalnej ds. Ochrony Zdrowia i Konsumentów w Komisji Europejskiej Roberta Colemana do ministra rolnictwa Adama Tańskiego, że polskie rzeźnie i mleczarnie mają zaległości w dostosowaniach.

Według wiceministra, w przetwórstwie mięsa najtrudniej spełnić wymogi unijne w uboju zwierząt. Wiele zakładów zajmuje się równocześnie ubojem i przetwórstwem, więc żeby przetrwać co najwyżej zaprzestaną uboju i skoncentrują się na produkcji z surowca dostarczanego przez innych.

Zapewnił, że ograniczenie zakresu działalności części polskich zakładów mięsnych nie odbije się na ogólnej sytuacji przetwórstwa mięsa w Polsce, gdyż w tej chwili wykorzystuje ono zaledwie 40 proc. swoich mocy przerobowych.

Również urzędnicy Komisji Europejskiej zapewnili w poniedziałek, że zwłoka w dostosowaniach niekoniecznie musi oznaczać zamknięcie zakładu. – Taka rzeźnia nie będzie mogła eksportować do innych krajów Unii, ale może na tyle się dostosować, żeby móc nadal sprzedawać na polskim rynku –  pocieszał eurokrata, zastrzegający sobie anonimowość.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę