EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Zamrożą wydatki rolne?   

25 października 2002

Przywódcy Francji i Niemiec osiągnęli w czwartek w Brukseli wstępne porozumienie, że będą dążyć do zamrożenia wydatków rolnych Unii Europejskiej na poziomie z 2006 roku.

Równocześnie Niemcy zgodziły się na dopłaty bezpośrednie dla nowych członków Unii, w tym dla Polski, od ich przystąpienia w 2004 roku – poinformował kanclerz Niemiec Gerhard Schrodeder po swojej dwustronnej naradzie z prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem poprzedzającej szczyt UE w Brukseli.

Począwszy od 2007 roku wydatki rolne Unii będą utrzymane na dotychczasowym poziomie, z uwzględnieniem inflacji, aż do 2013 roku – powiedział Schroeder po rozmowie z Chirakiem. Do 2006 roku nic się nie zmieni – zaznaczył.

UE uzgodniła poziom wydatków do 2006 roku włącznie w czasie szczytu w Berlinie w 1999 roku. Szczegółowe plany budżetowe na następny okres finansowy 2007-2013 mają być wynegocjowane dopiero w latach 2005-2006, ale Francja i Niemcy dążą już teraz do narzucenia pułapów do 2013 roku, na które będą musiały się zgodzić kraje kandydujące, w tym Polska.

Dotychczas Komisja Europejska proponowała, żeby polscy czy węgierscy rolnicy korzystali z 25 proc. należnych dopłat w 2004 roku, 30 proc. w 2005 i 35 proc. w 2006. Następnie stopniowo dochodziliby do maksymalnego dopuszczalnego poziomu w 2013 roku.

Schroeder nie wyjaśnił, na jak wysoki początkowy poziom dopłat dla rolników w nowych państwach zgodzą się Niemcy, ani tego, w jaki sposób nastąpi wyrównanie poziomu dopłat w nowych i starych państwach członkowskich po 2007 roku.

Ten ostatni problem będzie zapewne jeszcze przedmiotem zażartej walki między Francją a Niemcami, które chciałyby stopniowo obniżać poziom dopłat w obecnych państwach członkowskich, żeby wyrównać go nowym członkom, w tym Polsce.

Zdaniem dyplomatów obu państw, to wstępne porozumienie otwiera drogę do szerszego kompromisu w sprawie oferty finansowej dla nowych członków na lata 2004-2006. Przyznają oni jednak, że dwóm unijnym "gigantom" nie będzie łatwo uzyskać zgody pozostałych partnerów.

Chirac i Schroeder zapowiedzieli bowiem, że będą domagać się rewizji wszystkich wydatków, także funduszy dla uboższych krajów i regionów (tu będą mieli przede wszystkim do czynienia z Hiszpanią) oraz rabatu brytyjskiego (redukcji składki członkowskiej wywalczonej w połowie lat 80. przez Wielką Brytanię).


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę