aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zbrodnia i kara

3 grudnia 2015
Bruksela żąda od Polski zwrotu 16 milionów euro. Zdaniem Komisji Europejskiej tyle wydaliśmy niezgodnie z Unijnym prawem. Resort rolnictwa nie zgadza się z zarzutami i sprawę skierował do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Warto dodać, że nie jesteśmy jedynym krajem, któremu Bruksela wytyka nieprawidłowości, bo podobne zarzuty dotyczą 19 innych krajów członkowskich.

Chodzi o sprawę sprzed czterech lat. Kiedy to zdaniem Brukseli Polska źle zarządzała częścią unijnych dotacji z funduszy na rozwój obszarów wiejskich.

Karę wymierzono „ze względu na niedociągnięcia w kontrolach przekrojowych, kontrolach na miejscu oraz ze względu na nieodpowiednie zastosowanie sankcji w odniesieniu do obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania i środków rolno-środowiskowych”.

Nieprawidłowości dotyczyły też księgowania zapasów interwencyjnych cukru i zbóż. W sumie grzywna to kwota ponad 16 milionów euro. Resort rolnictwa przyznaje, że do pewnych nieprawidłowości mogło dojść. Podważa jednak wysokość żądanej kwoty.

Marek Sawicki, minister rolnictwa: sprawa nie jest jeszcze przesądzona. W tej sprawie jest wniosek przed Trybunałem. Zobaczymy jak Trybunał orzeknie.

A co na to ci, za rządów których podobno doszło do nieprawidłowości?

Jan Krzysztof Ardanowski, były wiceminister rolnictwa w rządzie PiS: to jest problem od początku wejścia Polski do UE. Komisja kwestionowała wielkość kontroli prowadzonych w Polsce, uważając, że należy stosować więcej kontroli. My uważaliśmy, że należy wprowadzać takie rozwiązania, które służą rolnikom, a przede wszystkim uczyć rolników przez te pierwsze lata w UE jak poprawnie aplikować środki unijne, a nie karać.

Eksperci przyznają, że kara jest niewielka, bo i unijny budżet dla polski w latach w latach 2004 – 2006 był mały. Znacznie wyższe kary grożą nam w najbliższych latach, kiedy to Bruksela weźmie pod lupę sposób wydawania znacznie większych pieniędzy w latach 2007 – 13.

Michał Turczyk, Deloitte: pamiętajmy, że Polska w 2004 -2006 Polska rozpoczynała korzystanie z funduszy unijnych i ilość tych funduszy była kilkukrotnie mniejsza niż w okresie 2007-13. Odpowiadając na pana pytanie, na pewno tych nieprawidłowości będzie więcej.

Niezależnie od wyroku Trybunału Sprawiedliwości polscy rolnicy mogą spać spokojnie. Ewentualny zwrot unijnych funduszy w całości pokryje budżet Państwa. Nikt nie będzie sięgał do rolniczych kieszeni.

Wiktor Szmulewicz, KRIR: to się zwraca z budżetu państwa. Jeśli rolnik miał zarządzoną karę to co innego, ale jeśli chodzi o tą sprawę to roszczenia pokrywa budżet.

Bruksela zażądała zwrotu ponad pół miliarda euro nieprawidłowo wydanych dotacji. W najgorszej sytuacji są Grecy, którzy muszą oddać prawie 350 milionów euro.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę