a_bio_expo_Ptak
a_kanaba_750

Zdążą z IACS-em?

17 lipca 2003

Unijni urzędnicy ostrzegają, Ministerstwo Rolnictwa uspokaja, a ci, których cała sprawa dotyczy są coraz bardziej zdezorientowani. Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze. W tym przypadku o te z Brukseli - na dopłaty bezpośrednio dla rolników. Czy Polska zdąży przygotować na czas system IACS, który jest konieczny do uzyskania pieniędzy z Brukseli? Zdania są podzielone.

Żółte kolczyki w uszach polskich krów. Pierwszy etap wprowadzania systemu zakończony. I choć i tu nie obyło się bez kłopotów, to jednak może być ich w przyszłości dużo, dużo więcej. Choć polska wieś z komputerami się raczej nie kojarzy, to właśnie od nich zależy, czy rolnicy dostaną dopłaty. Żeby tak się stało musi działać system IACS. I choć do godziny zero zostało 10 miesięcy, to system komputerowy w wielu miejscach jeszcze w ogóle nie powstał.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapewnia, że zdąży. W Wielkopolsce budowa systemu ma się zakończyć już wkrótce. Sam system to jednak za mało. Kluczem do sukcesu, a w tym przypadku do pieniędzy są informacje zawarte w systemie. Gdy będzie w pełni funkcjonował, będzie baza danych dostępna we wszystkich biurach powiatowych, ale myślę że to sprawa przyszłego roku - uważa Piotr Jelski z ARiMR w Gorzowie Wlkp.

Pytanie, czy to nie za późno. Nie ma jeszcze wzorów wniosków, nie można więc szkolić. Apel rolników jest natomiast jeden: mniej polityki, a więcej informatyki.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę