GUS_230920_750x100_stat

"Zielony certyfikat" w Rosji

8 lutego 2005

Rosja zamierza od 1 kwietnia 2005 roku wprowadzić jednolity fitosanitarny certyfikat dla importowanych do Rosji produktów roślinnych z krajów Unii Europejskiej. Dokument ten powinien zamienić certyfikaty podpisane przez Rosję z poszczególnymi krajami UE - poinformowała w poniedziałek agencja Ria Nowosti.

Od 15 lutego br. rozpoczną prace punkty graniczne, na których będą kontrolowane sprowadzane do Rosji kwiaty, tytoń, ziarno kakaowe, herbata i soja. Owoce i warzywa będą przechodzić taką kontrolę od 1 marca 2005 roku.

Zdaniem rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, takie posunięcie zwiększy kontrolę jakości importowanej do Rosji produkcji i zagwarantuje bezpieczeństwo importu z całej Unii. W ubiegłym roku kłopoty z eksportem kwiatów i innych roślin do Rosji miała m.in. Holandia. Rosyjscy eksperci zgodzili się wznowić import kwiatów, ale pod nadzorem rosyjskich inspektorów. W końcu tego tygodnia pojadą oni w tym celu do Holandii - doniosła agencja.

Rosyjskie ministerstwo rolnictwa wyjaśniło, że taka decyzja została uzgodniona w trakcie długotrwałych negocjacji i w rezultacie osiągnięto porozumienie, iż od 15 lutego Rosja cofnie decyzję o zakazie importu kwiatów i niektórych roślin z tego kraju.


POWIĄZANE

Od 10 lutego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmował...

Około 92,6 tys. ton żywności o wartości ponad 265 mln zł trafi w tym roku do org...

Sytuacja na unijnym rynku rolnym nadal jest krytyczna. Potrzeba środków łagodząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę