aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

III Ogólnopolskie Forum Organizacji Pozarządowych

23 września 2002

Rozwój sektora pozarządowego i przyjmowanie przezeń coraz liczniejszych zadań publicznych jest dla Polski ogromną szansą – napisał prezydent Aleksander Kwaśniewski w liście do uczestników III Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski jest honorowym patronem rozpoczętego w piątek w Warszawie 3-dniowego III Ogólnopolskiego Forum Organizacji Pozarządowych. Głównym celem Forum jest prezentacja różnorodności działań organizacji pozarządowych oraz pokazanie udziału ruchu pozarządowego w rozwoju kraju.

List prezydenta do uczestników Forum odczytała w sobotę sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Barbara Labuda podczas uroczystej inauguracji konferencji głównej Forum w Teatrze Polskim w zatytułowanej "Udział organizacji pozarządowych w sprawnym funkcjonowaniu państwa".

Doświadczenia innych krajów wskazują, że organizacje non-profit często potrafią lepiej, skuteczniej i oszczędniej gospodarować finansami na cele publiczne niż instytucje państwowe i samorządowe. Trzeci sektor rozsądnie ogranicza koszty własnej działalności i nie pozwala na biurokratyczne przerosty zatrudnienia, a jednocześnie stanowi istotny składnik całego systemu gospodarczego – podkreślił prezydent.

Podczas inauguracji rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll powiedział – Ruch obywatelski był najistotniejszym czynnikiem zmian, jakie nastąpiły w naszym kraju w ostatnich latach.  Jego zdaniem – Obserwujemy ostatnio pewne osłabienie ruchu pozarządowego. Trzeba przyjrzeć się i zastanowić się dlaczego tak się dzieje, gdyż bez energii, jaką dają organizacje pozarządowe nie da się zbudować społeczeństwa w pełni obywatelskiego.

Z danych Stowarzyszenia KLON/JAWOR wynika, że w Polsce zarejestrowanych jest 36,5 tys. stowarzyszeń i ponad 5 tys. fundacji. Podstawowe pola działań organizacji to sport (najważniejsze pole działania dla 36,5 proc. organizacji), oświata, edukacja (12,4 proc.), ochrona zdrowia, rehabilitacja i pomoc niepełnosprawnym (11,6 proc.) oraz kultura i sztuka (10,1 proc.).

W trzecim sektorze działa ok. miliona osób, z czego tylko ponad 100 tys. to osoby zatrudnione w stowarzyszeniach i fundacjach. Ponad połowa organizacji (53 proc.) nie zatrudnia w ogóle płatnego personelu, kolejne 33 proc. zatrudnia od 1 do 5 osób. W prace połowy organizacji zaangażowani są wolontariusze. Najczęściej są nimi osoby zatrudnione gdzie indziej (pojawiają się często w 62 proc. organizacji), uczniowie (42 proc.) i studenci (40 proc.). W 26 proc. organizacji wolontariuszami są często emeryci i renciści.

Liczbę aktywnych organizacji szacuje się na 2/3 zarejestrowanych, czyli ok. 25 tys. 


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę