CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Kredyty klęskowe w bankach

13 lutego 2008
W siedmiu bankach rolnicy mogą się ubiegać o kredyty na sfinansowanie kosztów  wznowienia produkcji oraz kosztów odtworzenia środków trwałych w gospodarstwach rolnych  lub działach specjalnych produkcji rolnej po klęskach: suszy, gradobicia, nadmiernych opadów atmosferycznych, wymarznięcia, powodzi, huraganu. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 8 lutego 2008 r. uruchomiła  tym bankom środki w wysokości 11,6 mln zł na dopłaty obniżające oprocentowanie kredytów klęskowych oraz limity  akcji kredytowej w łącznej wysokości 231,1 mln zł.

Limity przyznane zostały bankom, które  złożyły  zapotrzebowania, tj.:

   1.Bankowi Polskiej Spółdzielczości SA,
   2.Gospodarczemu Bankowi Wielkopolski S.A.,
   3.Mazowieckiemu Bankowi Regionalnemu  S.A.,
   4.Bankowi Gospodarki Żywnościowej S.A.,
   5.Bankowi Zachodniemu WBK S.A.,
   6.ING Bankowi Śląskiemu S.A
   7.PeKaO  S.A.

Na podstawie zgód, które Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał w okresie od 1 czerwca do 31 grudnia 2007 r.,  poszkodowani rolnicy mogą ubiegać się o kredyty klęskowe do dnia 30 czerwca 2008 r.

Kredyty klęskowe obrotowe można przeznaczyć na zakup rzeczowych środków do produkcji rolnej, w tym m.in. materiału siewnego i szkółkarskiego, nawozów mineralnych, środków ochrony roślin lub paliwa na cele rolnicze. Kredyty te udzielane są na okres nie dłuższy niż 4 lata. Z kolei kredyty klęskowe inwestycyjne można zaciągać maksymalnie na 8 lat (5 lat w przypadku zakupu materiału szkółkarskiego) i wykorzystać je m. in. na odbudowę lub remont zniszczonych budynków inwentarskich i magazynowych, remont lub zakup w miejsce zniszczonych maszyn urządzeń i narzędzi rolniczych. Oprocentowanie kredytów klęskowych płacone przez kredytobiorcę w zależności od banku wynosi obecnie 1,79% lub 2,06% w skali roku.


POWIĄZANE

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel złożył kolejną wizytę w Krajo...

Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) kieruje dotychczasowy wiceprezes Ag...

W ciągu 10 lat działalności Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ma dać ok. 900 ml...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę