aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oddział w Szczecinie

3 lutego 2004

Oddział Terenowy Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Szczecinie realizuje proces restrukturyzacji i prywatyzacji sektora rolnictwa państwowego na terenie całego województwa zachodniopomorskiego.

Oddział Terenowy w Szczecinie wraz z Filią w Koszalinie działa na terenie województwa zachodniopomorskiego o powierzchni 23 032 km 2 obejmującego 20 powiatów ( w tym 3 grodzkie). Przed 1992 r. sektor uspołeczniony obejmował 70% użytków rolnych, w tym sektor państwowy 55%. W nowym układzie administracyjnym kraju obszar działania oddziału terenowego w Szczecinie powiększył się o dawne województwo koszalińskie oraz część gmin z byłych województw: gorzowskiego, pilskiego i słupskiego. Obecnie stanowi on drugą, co do wielkości jednostkę terenową Zasobu WRSP.

Oddział Terenowy przejął do Zasobu WRSP (wg stanu na 30.06.2003 r.) nieruchomości o powierzchni 783 tys. ha, z tego sprzedał 192,2 tys. ha, nieodpłatnie przekazał (gminom, spółdzielniom mieszkaniowym, Lasom Państwowym i Kościołom ) 41,4 tys. ha. W dzierżawę przekazano 414,2 tys. ha. Na zagospodarowanie oczekuje 107,6 tys. ha.

Atuty i krótka charakterystyka
rejonu działania OT w Szczecinie

Pas wybrzeża Bałtyku z kąpieliskami, uzdrowiskami, ośrodkami wczasowymi i małymi portami rybackimi, aglomeracje miejskie Szczecina, Koszalina i Świnoujścia, w których dominuje gospodarka morska i związany z nią przemysł, oraz południowe i zachodnie rejony w przeważającej mierze o charakterze rolniczym., oto ogólny obraz województwa zachodniopomorskiego.

Unikalną cechą tego województwa jest możliwość korzystania z oferty transportu morskiego i rzecznego. Z bazy promowej odchodzi połączenie do Malmoe, Ystad i Kopenhagi, a transport droga morską poprzez port szczeciński stanowi pomost do państw Europy Środkowej. Dzięki istniejącym przejściom granicznym, region posiada dogodne połączenie z Berlinem i systemem autostrad Europy Zachodniej, a projektowana budowa autostrady północ - południe usprawni połączenie z południową i wschodnią częścią Europy. Infrastruktura komunikacyjna województwa jako jedna z najlepiej rozwiniętych w Polsce, stanowi jeden z ważniejszych atutów regionu.

Gospodarka Województwa Zachodniopomorskiego jest blisko związana z morzem. W Szczecinie znajdują się dwa duże przedsiębiorstwa shippingowe, największa i najnowocześniejsza polska stocznia produkcyjna.. Zespół portowy Szczecin - Świnoujście obsługujący armatorów z całego świata to największy port na Bałtyku.

Szczecin, położony w odległości 16 kilometrów od granicy polsko-niemieckiej i 65 w linii prostej od morza Bałtyckiego, tworzy wraz ze Świnoujściem prężnie działający port morski. Szczecin zalicza się do czołówki polskich miast najbardziej atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów.

Warunki rozwoju rolnictwa w regionie są lepsze od przeciętnych w kraju Jednym ze sprzyjających czynników rozwoju rolnictwa jest korzystna struktura agrarna. Powierzchnia przeciętnego gospodarstwa jest tu najwyższa w Polsce i jest taka jak średnia w Unii Europejskiej - wynosi około 18 ha. Wieś zachodniopomorska jest lepiej wyposażona w infrastrukturę, niż przeciętnie w kraju.

Województwo Zachodniopomorskie stanowi bardzo atrakcyjny region, pod względem turystycznym. Niezła baza wypoczynkowa i infrastruktura turystyczna w połączeniu z naturalnymi walorami przyrodniczo-krajobrazowymi, klimatem o właściwościach leczniczych, swobodnym dostępem do morza i szerokimi piaszczystymi plażami są w stanie ściągnąć rzesze turystów z kraju i z zagranicy.

Lasy koszalińskie należą do najchętniej uczęszczanych a liczne jeziora Pojezierza Drawskiego nadal są rajem dla żeglarzy i miłośników wypoczynku z dala od zgiełku modnych kurortów. Atrakcyjne tereny przyrodnicze stwarzają możliwość rozwoju gospodarstw agroturystycznych. One to, od dwóch lat przeżywają prawdziwą hossę.

Charakterystycznym składnikiem krajobrazu Pomorza Zachodniego są zespoły pałacowo-dworsko - parkowe wraz z zabudowaniami folwarków. Większość zachowanych do dzisiaj zespołów powstało w XIX w. Ich stan jest zróżnicowany - od zniszczonych i zaniedbanych, po bardzo dobrze utrzymane. Obiekty te mogą być wykorzystane jako baza hotelowa, rezydencje prywatne, siedziby firm, ośrodki wypoczynkowe, bazy łowieckie, sanatoria, kliniki i inne.

Dwory i pałace prezentują rozmaite formy architektury rezydencjalnej. Na terenie województwa zachodniopomorskiego można znaleźć zarówno skromne, parterowe zgrupowania siedzib wiejskich jak i okazałe, bogato rozbudowane rezydencje rodowe. Te ostatnie reprezentowane są przez pałace w Bienicach, Karkowie, Dzwonowie, Wicimicach, czy Witnicy.

Zabytkowe zespoły położone są często na terenach zalesionych, atrakcyjnych krajobrazowo i ekologicznie.

Oddział terenowy w Szczecinie ma do zaoferowania wiele obiektów zabytkowych: pałaców, dworków, parków i innych nieruchomości.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę