aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozwój terenów wiejskich

3 czerwca 2004

- Budowa infrastruktury sanitarnej w województwie podkarpackim w znacznym stopniu finansowana będzie z funduszy UE - zapewnia Stanisław Homa z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Atrakcyjność terenów wiejskich może znacznie wzrosnąć, gdy powstanie nowoczesna infrastruktura sanitarna - takie przekonanie wyrażają pracownicy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W ostatnich latach w regionie zbudowano wiele nowych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

- Jeśli myślimy o przebudowie wsi, to konieczne jest rozwijanie infrastruktury technicznej, budowa sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. To stymuluje rozwój i pomaga w rozwiązywaniu problemów sanitarnych. Budowa takich urządzeń jest w dzisiejszych czasach koniecznością - mówi wicewojewoda podkarpacki Stanisław Długosz.

Podkarpacie to specyficzny region. W porównaniu z innymi województwami czy obszarami państw, od dawna obecnych w Unii Europejskiej, w tym regionie istnieje bardzo duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych, powodujące, iż zintegrowana, masowa produkcja nie jest niemożliwa. Aby zarabiać, podkarpaccy rolnicy muszą specjalizować się w produkcji zdrowej i smacznej żywności. Urządzenia sanitarne - takie jak kanalizacja czy wodociągi - konieczne są do tego, by produkty nie były skażone.

- Jesteśmy w okresie przełomowym jeśli chodzi o inwestycje związane z budową infrastruktury wiejskiej. W minionych latach budowy odbywały się przy wykorzystaniu funduszy krajowych, samorządowych oraz pieniędzy potencjalnych użytkowników. Korzystano również ze środków pomocowych Unii Europejskiej. W ubiegłym roku zmniejszył się udział państwa, samorządów i mieszkańców w finansowaniu tych inwestycji, wzrosło za to zaangażowanie pieniędzy zewnętrznych - mówi Stanisław Homa, dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa PUW. W ubiegłym roku napływ dotacji pomocowych wzrósł - w porównaniu z minionymi latami - pięciokrotnie. Obecnie z tego źródła pokrywanych jest 30 proc. kosztów.

Województwo podkarpackie plasuje się na pierwszym miejscu w krajowych zestawieniach liczby skanalizowanych gospodarstw. W ostatnich latach w regionie powstało 7 zbiorczych oczyszczalni ścieków oraz ponad 1000 km sieci kanalizacyjnej. W porównaniu ze standardami UE wskaźnik skanalizowania w przeliczeniu na 100 mieszkańców jest jednak bardzo niski i wynosi 6 proc. W całym kraju wskaźnik ten jest jeszcze niższy: jedynie 4 proc.

Najwięcej inwestycji wodociągowych powstało w powiatach: stalowowolskim, rzeszowskim i niżańskim. W pięciu ostatnich latach w województwie zbudowano 6 stacji uzdatniania wody oraz ponad 6000 przyłączy wodociągowych o długości 210 km. Wskaźnik tzw. zwodociągowania przekracza 15 proc. i jest niższy od krajowego o około 2,5 proc. Najlepsze efekty związane z budową infrastruktury wodociągowej osiągnęły gminy: Grębów, Trzebownisko, Boguchwała oraz Nowa Dęba.

W opinii Stanisława Homy sytuacja poprawia się: co piąty wodociąg w województwie powstał w ostatnich sześciu latach. To pozytywny prognostyk na przyszłość.


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę