CTR_2024
TSW_XV_2025

Z historii Centralnego Inspektoratu Standaryzacji

4 grudnia 2001

Historia CIS sięga jeszcze czasów przedwojennych. W latach 30. przy Polskim Związku Eksporterów Bekonu i Artykułów Zwierzęcych został powołany Inspektorat Standaryzacji. 

Głównym celem inspektoratu było ujednolicanie wymagań jakościowych oraz podnoszenie kultury produkcji rolno-spożywczej i handlu. Przyczyniło się to do zwiększenia konkurencyjności polskich produktów na rynkach zagranicznych. Była to jedna z pierwszych tego typu instytucji w Europie. Po wojnie Inspektorat Standaryzacji kontynuował działalność. W 1948 roku, wraz z rozpoczęciem eksportu bekonu do Wielkiej Brytanii, został ponownie powołany przez Ministra Przemysłu i Handlu.

W roku następnym uzyskał podstawę prawną działalności w postaci niepublikowanej uchwały Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów w sprawie utworzenia przy Ministrze Handlu Zagranicznego Centralnego Inspektoratu Standaryzacji.

Do 1996 roku podlegał kolejno Ministerstwu Handlu Zagranicznego, następnie Ministerstwu Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, a po jego likwidacji przeszedł pod nadzór Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W latach 90. w związku z ożywioną wymianą handlową CIS wzmocnił kontrolę jakości towarów importowanych do Polski. Podstawę kilkudziesięcioletniej działalności tej instytucji zawsze stanowiła niezmienna zasada promowania wysokiej jakości towarów rolno-spożywczych.

Więcej na stronie Centralnego Inspektoratu Standaryzacji

EHK, na podstawie materiałów CIS


POWIĄZANE

Klienci Poczty Polskiej mogą skorzystać z nowej usługi dotyczącej przesyłek reje...

Oficjalnie zostało potwierdzone, że Rada Nadzorcza Krajowej Grupy Spożywczej w d...

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że jest organizatorem wypoczynku letniego...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę