biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Producenci zbóż zabiegają o budowę terminala zbożowego

20 czerwca 2016
Producenci zbóż zabiegają o budowę terminala zbożowego
PAP / Łukasz Ogrodowczyk

Polska stała się eksporterem ziarna, by zwiększyć jego wywóz, potrzebujemy portu zbożowego - mówi prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż Rafał Mładanowicz. Wyraża nadzieję, że sprawa terminala wyjaśni się do jesieni.

Producenci zbóż od lat starają się o zwiększenie możliwości eksportowych, ale do tego potrzebna jest budowa infrastruktury portowej. Pomysł budowy terminala w Gdańsku, w konkretnym miejscu, powstał dwa lata temu, był tam teren należący do Skarbu Państwa, na którym znajduje się niemal gotowy magazyn i kilka niedokończonych silosów. Infrastrukturę tę można było łatwo przystosować do przeładunków ziarna - wyjaśnił PAP Mładanowicz. Jak jednak dodał, teren, o który się starała branża zbożowa, wydzierżawiono zagranicznej spółce.

Według Mładanowicza stało się to "w ostatniej chwili", bo we wrześniu ub.r. Poprzednia koalicja wydzierżawiła teren spółce ze Szczecina z udziałem kapitału niemieckiego - podał szef Federacji. Według niego teren wydzierżawiono na 30 lat.

Mładanowicz dodał, że spółka, która obecnie gospodaruje na tym terenie, deklaruje chęć współpracy z organizacjami producentów zbóż, ale - jak mówił prezes KFPZ - w strategii spółki zapisano, że będzie się ona zajmowała importem węgla i rud stali, a to wyklucza eksport zbóż.

Teren wcześniej był użytkowany przez spółkę Euro Port, która zamierzała wybudować tam nowoczesny terminal zbożowy. Budowę rozpoczęto w 1998 r., ale jej nie dokończono. Zdaniem prezesa, teren ten idealnie nadaje się do handlu produktami sypkimi, bo w jest tam pirs z bezpośrednim dostępem do morza. Jak mówił, budową terminala są zainteresowane takie spółki jak Elewarr czy Krajowa Spółka Cukrowa, która w ten sposób mogłaby wywozić cukier. A w perspektywie mógłby to być port dla eksportu także innych produktów rolno-spożywczych.

Mładanowicz poinformował, że już w grudniu ub.r. przedstawił sprawę ministrowi rolnictwa Krzysztofowi Jurgielowi. "Od razu zostało wysłane pismo do ministra skarbu z zapytaniem o możliwość zerwania umowy dzierżawy za odszkodowaniem" - powiedział, dodając, że dotąd nie ma odpowiedzi. "Mam nadzieję, że sprawa wyjaśni się do jesieni" - powiedział.

Sam minister Jurgiel potwierdził na ubiegłotygodniowym spotkaniu z producentami zbóż, że budowa portu zbożowego w Gdańsku jest jednym z flagowych projektów przygotowywanego przez wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego planu rozwoju.

"Do przygotowywanego przez wicepremiera Morawieckiego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (...) wpisaliśmy kilka projektów flagowych i jednym z nich jest sprawa budowy portu zbożowego w Gdańsku" – mówił Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że posiadanie portu i zaplecza przeładunkowego pozwoli na przygotowanie jednorodnej partii towaru, załadunek jej w krótkim czasie, zwiększy konkurencyjność polskiego rolnictwa i umocni pozycję Polski na rynku światowym. Zaznaczył, że słabym elementem krajowego rynku jest niewystarczająco rozbudowana nowoczesna infrastruktura logistyczna.

Z analizy Ministerstwa Rolnictwa wynika, że należy spodziewać się w najbliższym czasie dalszej intensyfikacji eksportu polskiego ziarna. Już obecnie Polska jest jego znaczącym eksporterem na światowe rynki. Według ministra, zachętę dla importerów stanowią: dobra jakość i konkurencyjne ceny.

Pszenicę eksportujemy głównie do Niemiec, Egiptu i Arabii Saudyjskiej.

W 2015 r. eksport ziarna zbożowego wobec poprzedniego roku zwiększył się z 5 mln 544 tys. ton do 6 mln 139 tys. ton, a jego wartość – z 1 mld 025 mln euro do 1 mld 154 mln euro. Eksport pszenicy zwiększył się o niemal 28 proc. w ujęciu wartościowym rok do roku do 773 mln euro, a ilościowym – o ok. 23 proc. do 3 mln 954 tys. ton. Ponadto więcej niż rok wcześniej za granicę sprzedano gryki, jęczmienia oraz owsa, mniej żyta i kukurydzy.

(PAP)


POWIĄZANE

Pierwsza mapa drogowa dotycząca kredytów przyrodniczych – ale dokąd zmierzamy? B...

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych podkreśla konieczność traktowa...

Obecnie zastrzeżonych jest ponad 6,5 mln numerów PESEL. Jak podkreślają znawcy t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę