aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

8,5 mln zł stracił skarb państwa na sprzedaży wieprzowiny

22 października 2003

 Trzy osoby organizowały i kierowały akcją, sześć prowadziło podstawione firmy, a dwie mają zarzuty paserstwa – mówi Mirosława Kalinowska-Zajdak, rzecznik krakowskiej prokuratury.

Szkoda wyliczona na podstawie różnicy pomiędzy ceną, za którą nabywali półtusze, a ceną wolnorynkową wynosi 8,5 miliona złotych. 
 
Podstawione firmy kupiły od agencji mięso po ok. 2,8 zł za kg. Wtedy ceny wolnorynkowe dochodziły do 4,6 zł! Nic więc dziwnego, że na tańsze półtusze szybko znaleźli się chętni. 
 
Mięso, które miało być wyeksportowane trafiło do ponad 30 polskich zakładów mięsnych – dodaje rzeczniczka prokuratury. – W tej sprawie prowadzimy odrębne postępowanie pod kątem popełnienia przestępstwa paserstwa. Niewykluczone, że w tej grupie znalazły się także zakłady mięsne z naszego regionu, które odkupywały mniejsze partie mięsa od większych firm z południa Polski – głównych nabywców
 
Nie po raz pierwszy półtusze na eksport nie przekroczyły granicy – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie w zakładach mięsnych naszego regionu.  – Oferty "promocyjne" pojawiają się znacznie częściej i wzbudzają coraz większy strach wśród właścicieli mniejszych, prywatnych zakładów mięsnych. Jeszcze nie słyszeliśmy, by ktoś z takiej "okazji" nie skorzystał. 
 
Każdy chce żyć. System sprzedaży na eksport powinien być lepiej dopracowany. Zdaniem Radosława Iwańskiego, rzecznika Agencji Rynku Rolnego, dziś system jest znacznie lepszy. 
 
Sprzedając półtusze stosujemy inne zabezpieczenia – twierdzi rzecznik. – Jest kaucja, potwierdzenie odbioru ze strony innego obszaru celnego. W tamtą sprawę zamieszani też byli celnicy, a ich praca jest już poza kontrolą agencji.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę