Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Białoruś uzależnia import polskiego mięsa od porozumienia polsko-rosyjskiego

9 maja 2007
Białoruś uzależnia wznowienie importu mięsa z Polski od osiągnięcia porozumienia przez Polskę z Rosją - podaje we wtorkowym serwisie agencja Interfax, powołując się na informację anonimowego białoruskiego urzędnika.

"Wszystko zależy od Polski i Rosji" - powiedział cytowany przez agencję urzędnik, odmawiając jednak przedstawienia jakiegokolwiek ewentualnego terminu zniesienia obowiązujących od 17 marca ograniczeń na import mięsa z Polski przez zakłady mięsne z białoruskich wolnych stref ekonomicznych. Zakaz importu spowodował, że część pracowników tych zakładów musiała zostać wysłana na przymusowe urlopy.

Istnieją obawy, że na miejsce białoruskich zakładów wejdą konkurencyjne firmy i miejscowe zakłady przetwórstwa mięsnego utracą tradycyjne rynki zbytu. Wykorzystanie białoruskiego surowca nie wchodzi bowiem w grę, ponieważ jest on o wiele droższy od importowanego. O takich reperkusjach wstrzymania importu poinformował agencję wicedyrektor znanej na Białorusi polskiej firmy Inco Food, Michaił Torgowcew.

W końcu kwietnia sam prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka wyraził niezadowolenie z obowiązującego w jego kraju zakazu importu polskiego mięsa. Łukaszenka powiedział, że jeśli polskie mięso jest dobre, to należy je przerabiać i kierować na białoruski rynek wewnętrzny, a do Rosji dostarczać mięso białoruskie. Takie działania Łukaszenka zlecił ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej Leanidowi Rusakowi.

17 marca, na żądanie strony rosyjskiej, Białoruś wstrzymała import polskiego mięsa na potrzeby mięsnych zakładów przetwórczych, pracujących w tzw. wolnych strefach gospodarczych. Według danych rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor), w ubiegłym roku z Polski na Białoruś trafiło 32 tysiące ton mięsa. Strona rosyjska uważa, że część tego mięsa, przetworzona na wyroby na Białorusi, trafiła na rosyjski rynek.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę