aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Branża mięsna czeka na dobre prawo

28 lipca 2003

Branża mięsna czeka na dobre prawo regulujące produkcję, obrót i handel żywnością. Konieczna jest nowelizacja przepisów weterynaryjnych. W przeciwnym razie Unia Europejska może zakazać eksportu polskiego mięsa. 

Przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Eksporterów i Importerów Mięsa (PZPEIM) ma poważne zastrzeżenia do przyjętej w marcu nowelizowanej ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o inspekcji weterynaryjnej. 

Z jednej strony wprowadza się dla rzeźni i przetwórni coraz bardziej rygorystyczne przepisy, a z drugiej poprzez szkodliwe zapisy w ustawie sankcjonuje się prowadzenie działalności w szarej strefie. 

Ponadto ustawa w takim kształcie stwarza zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Nie ma bowiem fizycznej możliwości sprawowania przez Inspekcję Weterynaryjną nadzoru nad ubojem, rozbiorem i przetwórstwem zwierząt we wszystkich gospodarstwach rolnych, które produkują żywiec wieprzowy czy drobiowy - ostrzega Przemysław Chabowski, prezes PZPEIM. 

Zdaniem organizacji, Polska powinna jak najszybciej dostosować prawo do unijnego w zakresie Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, Urzędu Kontroli Żywności i prawa żywnościowego. 

To z kolei wymagałoby nowelizacji rozporządzenia RM z 2001 roku, które powołuje pełnomocnika rządu do spraw bezpieczeństwa żywności i ustanowienie Urzędu Bezpieczeństwa Żywności, który nie działa. Oprócz tego związek domaga się położenia kresu patologiom panującym w systemie płac w Inspekcji Weterynaryjnej. 

Brak takich rozwiązań wykluczy obecność polskich podmiotów z rynku unijnego z dniem naszej akcesji - oceniają przedstawiciele PZPEIM. Związek zwraca również uwagę na opieszałość sporej części zakładów w przystosowywaniu się do unijnych standardów. Na ponad 3 tys. zakładów tylko około 60 posiada takie kwalifikacje. Blisko 1,5 tys. ubojni i przetwórni nie będzie w stanie spełnić wymagań UE.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę