aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Brassica – ekologiczna wędlina z Pomorza

25 lutego 2008
Tradycyjny smak i wiele walorów prozdrowotnych. Na pomorskim rynku dostępne są już nowe wędliny „Brassica” produkowane przez Zakłady Mięsne Nowak z Jankowa. Zamiarem zarówno producenta jak i naukowców biorących udział w badaniach nad nowymi wędlinami było stworzenie nie tylko produktu, który pozytywnie wpływałby na ludzki organizm, ale także wyznaczał nowe kierunki w produkcji ekologicznej żywności. Tak by z doświadczeń powstałych przy tworzeniu „Brassici” mogli korzystać m.in. rolnicy i producenci żywności.
By produkt był naprawdę prozdrowotny i posiadał istotne wartości wspomagające nasze organizmy musi spełnić wiele rygorystycznych warunków. Konsumenci przyzwyczaili się, że oferowane im artykuły spożywcze z metką „zdrowa żywność” to często tylko reklama, mająca nakłonić nieświadomego nabywcę do kupna czegoś co w rzeczywistości jest zwyczajne i nie ma nic wspólnego ze zdrowiem.
Długie badania
ZM Nowak i pracujący przy projekcie „Brassica” naukowcy z Politechniki Gdańskiej zdawali sobie sprawę z wagi problemu. Wiedzieli, że jeśli nowe wędliny mają trafić na rynek, to musi to być żywność w stu procentach sprawdzona. Stąd m.in. tak długi okres badań nad poszczególnymi składnikami wędlin.
- Naszą uwagę zwróciły przede wszystkim fitozwiązki obecne w tak popularnym warzywie jakim jest kapusta – opowiada dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Chemii, Technologii i Biotechnologii Żywności Politechniki Gdańskiej, pod której kierunkiem prowadzono badania. - Mogą mieć one zdolność przeciwdziałania procesom prowadzącym do powstania nowotworów. Można zatem oczekiwać, że regularne spożywanie kapusty będzie dostarczać tych substancji organizmowi stanowiąc ochronę przed rozwojem choroby.
W toku badań naukowcy z Politechniki odkryli, iż tak popularna kapusta działa prozdrowotnie na kilku poziomach: nie dopuszcza do organizmu szkodliwych substancji, wspomaga zdolności obronne organizmu oraz wzmacnia te mechanizmy, które odpowiedzialne są za jego regenerację po powstałych uszkodzeniach.
Nowa, ekologiczna produkcja
Pomysł by połączyć kapustę z mięsem tak by w toku produkcji np. wędlin warzywo nie straciło nic ze swoich właściwości był iście rewolucyjny. By powstała nowatorska wędlina mająca rzeczywisty pozytywny wpływ na nasze zdrowie potrzebny był producent, który spełnia wszystkie wyśrubowane normy i standardy, a także zdecyduje się na specjalną ekologiczną hodowlę warzyw i zwierząt, z których potem powstaną wędliny. Był to jeden z najważniejszych elementów przy powstawaniu nowego produktu.
Specjalny cykl
By zapewnić odpowiednie warunki do produkcji nowych wędlin na stu hektarach powierzchni powstało gospodarstwo rolne w którym pracują najwyższej klasy specjaliści od produkcji rolnej. To co wyrasta na polach poddawane jest ścisłej kontroli już na etapie wysiewu. Wyhodowana pod naukową kontrolą masa zielona i zboże służą do karmienia zwierząt, z których po przejściu cyklu hodowli powstają wędliny.
Hodowla pod lupą
Także proces hodowli zwierząt poddawany jest naukowemu rygorowi. Specjalny cykl hodowania zwierząt służy również wypracowaniu i sprawdzeniu i wdrożeniu procedur niezbędnych do wyprodukowania prozdrowotnych wędlin.
Udana premiera
W połowie stycznia 2008 roku wędliny nazwane „Brassica” (które to słowo po łacinie oznacza właśnie kapustę) można było zaprezentować szerszej publiczności. Konferencja na Politechnice Gdańskiej podczas której po raz pierwszy wszyscy ujrzeli zielone opakowania wędlin „Brassica” wzbudziła szerokie zainteresowanie mediów, przedstawicieli świata medycy i innych dziedzin nauki.
Podzielić się doświadczeniem
- Chciałbym podkreślić jednak, że wędliny „Brassica” nie są lekiem, a produktem prozdrowotnym – podkreśla Zbigniew Nowak, prezes ZM Nowak. – Ich spożywanie wpływa korzystnie na nasz organizm, nie może jednak nigdy zastępować żadnej terapii.
Producent „Brassici” jest także otwarty na współpracę; tak by inne podmioty, np. rolnicy, którzy pragną produkować rzeczywiście zdrową i ekologiczną żywność mogli korzystać w wypracowanych doświadczeń przy tworzeniu innowacyjnych wędlin.

POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę