A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Ceny - Mięso

8 października 2008
Po szalonym handlu na niebezpiecznie wysokich poziomach, jeszcze miesiąc temu, dziś nie zostało ani śladu. Ceny na rynku mięsa wracają do normy, o ile coraz niższe poziomy można tak właśnie nazwać – komentują maklerzy. Towaru mnóstwo, w przeciwieństwie do klientów. Sprzedaje się właściwie tylko to, co … tłuste.

Ale potencjalni nabywcy nie chcą już akceptować tak absurdalnych cen, kiedy na przykład za słoninę zmuszeni byli płacić tyle, ile za mięso.

Dziś za kilogram nikt nie zapłaci więcej jak 5 złotych 40 groszy. Zdecydowanie w dół idą tez stawki płacone za tłuszcze. Przeceny sięgnęły już złotówki. Teraz kilogram jest wyceniany maksymalnie na 4 złote 40 groszy.

CENY TRANSAKCYJNE
oferty giełd towarowych     zł/kg
słonina           5,40      
tłuszcze drobne   4,30 – 4,40
Jedyne, co utrzymuje się na wysokim poziomie, to mięsa drobne. Ograniczone uboje znacznie zmniejszyły podaż tego towaru na rynku. Popularne mięsa drugiej klasy z połową zawartości tłuszczu kosztują nadal od 5 do 5,5 złotego za kilogram. Te z większą ilością mięsa dochodzą do 6,5 złotego.

MIĘSA DROBNE
wieprzowe  zł/kg
50/50       5,00 – 5,50
60/40       6,50
Mimo niskich cen na zachodzie Europy, import zjechał do zera. Trudno tez mówić o eksporcie. Duża nadwyżka mięsa na naszym podwórku, wkrótce zweryfikuje rynek. Wiele ubojni, które tylko pośredniczą w handlu, będzie musiało zakończyć działalność – dodają maklerzy.


POWIĄZANE

W swoim najnowszym komunikacie Zwiazek Zawodowy Rolnikow "KORONA" zwraca uwagę n...

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 ...

30 marca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę