Ceny - Wieprzowina

31 stycznia 2008
To, co dzieje się na rynku wieprzowiny maklerzy określają „pustynią”. Nie ma czym i z kim handlować. Część branży protestuje, a część czeka na rozwój sytuacji. Zakłady posiłkują się zapasami, sporadycznie kupując pojedyncze elementy. O kupnie całych półtusz nikt nie chce nawet słyszeć, bo po rozbiorze producenci nie mają komu sprzedać nie tylko słoniny, czy mięs drobnych, ale nawet karkówki czy łopatki.

W zeszłym tygodniu pojawiła się nawet oferta sprzedaży większej ilości półtusz w klasie E po 4 złote 40groszy za kilogram, czyli poniżej kosztów produkcji. Chętni na ten towar się nie znaleźli. Może w tym tygodniu będzie ciut lepiej, bo protestujący rolnicy przestali przywozić świnie do skupów i handlowcy liczą na lekkie ożywienie.

Mamy tylko nadzieję, że sprzedający nie zaczną windować cen, bo w takich sytuacjach nikt nie będzie myślał o patriotyzmie, ale o cenie i wtedy do łask powróci tańsze od krajowego mięso z eksportu – komentują maklerzy.

Póki co ceny na rynku są niskie. Karkówka kosztuje niecałe 7 złotych za kilogram, a łopatka 5. Mimo to, chętnych nie ma. Kilogram schabu sprzedawany jest za około 12 złotych. W ofertach sprzedaży pojawia się co prawda 17 złotych, ale to kwota jakiej nikt nie zapłaci.

Wieprzowina
giełdy towarowe        zł/kg
boczek        3,50 – 9,50
łopatka        4,60 – 10,20
szynka        5,70 – 12,90
karkówka    7,00 – 11,90
schab        10,80 – 17,00

Półtusze mrożone    zł/kg
kl. O i P        4,00
kl. R        4,30 – 5,80
kl. E i U    4,40 – 6,30


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę