Chcą ratować BYD-MEAT

26 marca 2003

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza chce ratować Zakłady Mięsne BYD-MEAT w Bydgoszczy. Pomocy oczekuje też od wojewody. Wczoraj Marek Sadkowski, prezes zakładów spotkał się w Przysieku z zarządem Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. Natomiast rolnicy-wierzyciele już po raz trzeci, na godzinę zablokowali bramę główną zakładu.

13 marca br. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy wydał postanowienie, którym otworzył postępowanie układowe bydgoskich zakładów z wierzycielami. Reprezentantem części z nich jest Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza Izba. Pilnujemy interesów rolników, ale zależy nam też na ratowaniu zakładu – mówi Jan K. Ardanowski, prezes K-PIR – Jest szansa na utworzenie nowego podmiotu "na gruzach" BYD-MEAT-u. Mógłby się zajmować przetwórstwem mięsa.

Czy budowa nowego zakładu jest realna? Będziemy to wiedzieć po zapoznaniu się z pisemnymi wyjaśnieniami, które prezes Sadkowski ma nam przedstawić w ciągu kilku dni  – dodaje Ardanowski.  Mają one dotyczyć struktury majątkowej Zakładów Mięsnych, powiązanych z firmą spółek oraz wierzytelności. Prezes Sadkowski podał liczbę rolników czekających na pieniądze.To grupa 200-250 osób.

Z informacji przekazanych przez prezesa Ardanowskiego wynika, że Markowi Sadkowskiemu zależy na szybkim układzie z wierzycielami i sprzedaży zbędnego majątku. Pierwsze czytanie listy wierzycieli odbędzie się 1 kwietnia, ostatnie 15 maja  – dodaje Ardanowski. Wtedy okaże się, jakie jest zainteresowanie postępowaniem układowym. Żądamy od wojewody aktywnego zaangażowania się w ratowanie zakładu. Nie może udawać, że to nie jego sprawa. Jest przedstawicielem rządu, a skarb państwa ma udziały w zakładach.

Wojewoda nie ma zamiaru udawać, że to nie jego sprawa – mówi Małgorzata Dysarz, rzecznik wojewody. Niebawem spotka się z rolnikami i z prezesem Sadkowskim. Prezes Ardanowski twierdzi, że wojewoda mógłby doprowadzić do przyspieszenia i szybkiego zakończenia kontroli prowadzonej w zakładach przez UKS i odblokowania majątku spółki.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę