aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czas hossy dla firm mięsnych

2 lipca 2004

Ostatnie miesiące na giełdzie to hossa dla spółek mięsnych. Ich notowania i wyniki - co wkrótce potwierdzą raporty za II kwartał - systematycznie szły w górę. Liderzy sektora to Ekodrob, Indykpol, Sokołów oraz ZM Duda. Ich dobra passa jeszcze się nie kończy.

Przedstawiciele giełdowych firm sektora mięsnego już zaczynają się chwalić doskonałymi wynikami. Ich wycena rośnie jak na drożdżach. Tylko w II kwartale akcjonariusze Ekodrobu zarobili 90,3 proc., Indykpolu 79 proc., a ZM Duda i Sokołów odpowiednio po 60 i 33,6 proc.

To stawia te spółki w ścisłej czołówce pod względem stopy zwrotu. Jeszcze lepiej wygląda stopa zwrotu za I półrocze. Z wynikami 327 i 321 proc. Ekodrob i Indykpol zajmują drugą i trzecią pozycję tuż za Manometrami (ponad 1000 proc.).

Giełdowa branża mięsna na razie najbardziej skorzystała na otwarciu rynków zachodnich po wejściu Polski do UE. Popyt na polskie mięso bardzo mocno rośnie, co podbija ceny. Polskie firmy eksportują coraz więcej - głównie na rynki zachodniej Europy. Sokołów i Duda już na początku roku ruszyły do ofensywy.

Efekty były natychmiastowe. W I kwartale przychody grupy z Grąbkowa skoczyły o blisko 112 proc., a tej z Sokołowa o 52 proc. Sokołów zdołał w I półroczu wysłać za granicę tyle, ile w całym zeszłym roku. Z kolei Duda wysyła za granicę kilkanaście procent produkcji.

Liderzy rynku mięsa czerwonego zakładają, że II półrocze nie będzie gorsze niż pierwsze. W całym 2004 r. Sokołów chce osiągnąć 1,2 mld zł przychodów, a grupa Duda 446 mln zł, co oznacza wzrost odpowiednio o 16 i 35 proc. W przypadku ZM Duda cenę akcji mogą jeszcze podbić zapowiadane przejęcia.

Z kolei notowania Sokołowa mogą rosnąć z powodu zwiększania udziałów w spółce przez HK Ruokatalo, fińskiego inwestora branżowego. Hossa na rynku mięsnym nie omija także drobiarzy. Ekodrob oraz Indykpol liczą na kontynuację dobrej passy w kolejnych miesiącach.

Inwestorzy nie zapomnieli także o Pozmeacie oraz Beef-Sanie. W II kwartale ich notowania skoczyły o 49,3 i 29,7 proc. Jednak tu wzrosty były zdecydowanie na wyrost. Inwestorzy liczą, że zadłużone na około 80 mln zł zakłady mięsne Pozmeat powinny wkrótce wyjść na prostą.

Spółka pozyskała inwestora, a zarząd Pozmeatu ma plan układu z wierzycielami. Zwyżka notowań Beef-Sanu też może dyskontować przyszłość. Być może inwestorzy liczą na zdecydowaną poprawę wyników spółki z Sanoka, która w I kwartale balansowała na krawędzi opłacalności.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę