aaa_TSW_2023
CTR_2023

Damy się skontrolować

19 października 2007
Przyjmiemy kontrole rosyjskich weterynarzy, ale tylko wtedy jeżeli taką decyzję podejmie Komisja Europejska – zapowiada rząd. Jednocześnie krytykujemy Moskwę za kolejny przypadek podważanie jakości polskiej żywności oraz wiarygodności naszych eksporterów.

Kolejny etap polsko-rosyjskiego konfliktu handlowego dotyczy listów jakie obie strony wysyłają do siebie nawzajem. Rosyjska Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego wyraziła właśnie zaniepokojenie, że Warszawa nie odpowiedziała na jej propozycje kontroli w polskich zakładach zainteresowanych eksportem na Wschód. Jednocześnie Rosjanie stwierdzili, że "Jakość produktów spożywczych eksportowanych z Polski pozostawia wiele do życzenia".

Wojciech Mojzesowicz – minister rolnictwa: - Jak piszą, że chcą przyjechać, skontrolować, ale na końcu nie znając sprawy piszą, że wszystko w Polsce jest zł to ta kontrola nie ma sensu, chociaż na nią też się godzimy jak Unia Europejska podejmie taką decyzję.

Rosjanie zaproponowali, aby kontrole w Polsce rozpoczęły się po 21 października. Jesteśmy gotowi je przyjąć, ale ponieważ negocjacje w sprawie zniesienia embarga prowadzi Bruksela czekamy na jej reakcję. Polscy przedsiębiorcy zachęcają rząd do dalszych rokowań.

Leszek Kawski – KRD – Nie wiem jak to rozwiązać, ale myślę, że rozmowy, rozmowy, kompromisy, nie ma innego wyjścia bo dla Polski jest to bardzo ważny rynek.

Rosja wprowadziła zakaz importu mięsa i produktów pochodzenia roślinnego z Polski w listopadzie 2005 roku. Moskwa zarzuciła nam wtedy fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Uchybienia usunięto, ale embargo nie zostało cofnięte.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę