aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Do 14 marca

22 lutego 2008
Do połowy marca mleczarnie mogą zgłaszać chęć poddania się rosyjskim inspekcjom weterynaryjnym dzięki, którym będę mogły wrócić na wschodni rynek. Na razie prawo eksportu do Federacji Rosyjskiej ma tylko 20 zakładów. A chcemy, aby swoje towary wysyłało tam przynajmniej dwa razy więcej firm.

Rosjanie to największy importer serów, a Polska to 6 na świecie ich producent - to chyba najlepszy powód dla którego staramy się o jak największe otwarcie na rynek Federacji Rosyjskiej. Ale aby tam wejść trzeba poddać się kontrolom rosyjskich inspektorów. Wprawdzie nie wiemy, kiedy ona nastąpi, ale już teraz wiemy do kiedy trzeba się zgłaszać.

Waldemar Broś – KZSM: do 14 marca jest termin składania wniosków poprzez lekarzy powiatowych, lekarzy wojewódzkich a także Głównego Inspektoratu Weterynarii. Po to, żeby ustalić listę zakładów, które zechcą się poddać nowym kontrolom inspektorów federacji rosyjskiej.

Ale otrzymanie rosyjskiej licencji eksportowej nie rozwiązuje problemu. Zdaniem wielu powrót na tamten rynek będzie bardzo trudny, jeżeli nie niemożliwe.

Tadeusz Badach – OSM Krasnystaw: jak się raz straci rynek, to on już jest nie do odzyskania. Jest przykład mięsa. Nas też to dotknęło jako mleczarstwo.

Ale nie wszyscy rosyjski rynek stracili na zawsze. Wiele firm wysyła tam wciąż swoje towary z powodzeniem. Teraz największym hitem eksportowym na Wschodzie są sery, jogurty oraz serwatka.

Dariusz Sapiński – OSM „Mlekovita”: też tam ceny spadły, tym niemniej, każdego tygodnia około 8 do 10 tirów wysyłamy.

Mimo tego, że ceny na rosyjskim rynku w ostatnim czasie spadły zresztą podobnie jak wszędzie to i tak są dla eksporterów bardziej atrakcyjniejsze niż na rynkach zachodnioeuropejskich.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę