a_bio_expo_Ptak

Droga Strategia

28 stycznia 2008
Strategiczne rezerwy mięsa są zbyt duże i zbyt drogie – twierdzą eksperci Centrum Adama Smitha. Szacunki mówią o corocznym marnotrawieniu nawet 100 milionów złotych. W sprawie rezerw państwowych wszystko jest tajne – nie wiadomo ile ich jest i gdzie są. Pewne jest natomiast to, że coraz częściej sposób ich przechowywania jest krytykowany.

Andrzej Sadowski Centrum im.Adama Smitha: - W Polsce stosuje się archaiczne metody, które inny kraj UE dawno zarzuciły jako nieekonomiczne, nieefektywne i niepotrzebne.

Rezerwy mięsa są przechowywane w formie wieprzowych półtusz. Zdaniem technologów żywności lepiej byłoby, gdyby magazynowano zamrożone mięsa drobne lub konserwy. Taki towar ma lepsze walory jakościowe oraz co najważniejsze jest tańszy w przechowywaniu.

prof. Andrzej Pisula – SGGW: - Efekty zarówno technologiczne jak i ekonomiczne są nie do obalenia.

Przechowywanie półtusz kosztuje dziennie skarb państwa 7 złotych za kilogram mięsa. Jeżeli przyjmiemy, że rezerwy wynoszą 120 tysięcy ton, łącznie branża mięsna otrzymuje z tytułu ich przechowywani 310 milionów złotych. Magazynowanie drobnych mięs jest o 30% tańsze. Oszczędności są więc oczywiste. Eksperci kwestionują także zasadę zgodnie, z którą w chłodniach muszą być 3 tygodniowe zapasy.

prof. Aleksander Surdej Akademia Ekonomiczna w Krakowie: - Brak jest analiz, które by uzasadniały dlaczego w gospodarce otwartej, w której prywatne podmioty także posiadają rezerwy mamy budować rezerwy mięsne na 3 tygodnie tak jakby tsunami czyhało w pobliżu.

Zmian domagają się także sami przedsiębiorcy, którzy nie rozumieją czemu przechowujemy tylko wieprzowinę.

W świecie również przechowuje się drób i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy również ten drób przechowywali. - uważa Leszek Kawski z KR.

Agencja Rezerw Materiałowych na podstawie przepisów o ochronie tajemnicy państwowej dokonuje zakupów mięsa z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych.


POWIĄZANE

Według przedstawicieli branży mięsnej wszystko wskazuje na to, że najbliższe Świ...

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy Weterynarii przysłał do naszej radakcji od...

Sokołów S.A. sfinalizował kolejną inwestycję, której celem jest minimalizacja wp...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę