aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Droga Strategia

28 stycznia 2008
Strategiczne rezerwy mięsa są zbyt duże i zbyt drogie – twierdzą eksperci Centrum Adama Smitha. Szacunki mówią o corocznym marnotrawieniu nawet 100 milionów złotych. W sprawie rezerw państwowych wszystko jest tajne – nie wiadomo ile ich jest i gdzie są. Pewne jest natomiast to, że coraz częściej sposób ich przechowywania jest krytykowany.

Andrzej Sadowski Centrum im.Adama Smitha: - W Polsce stosuje się archaiczne metody, które inny kraj UE dawno zarzuciły jako nieekonomiczne, nieefektywne i niepotrzebne.

Rezerwy mięsa są przechowywane w formie wieprzowych półtusz. Zdaniem technologów żywności lepiej byłoby, gdyby magazynowano zamrożone mięsa drobne lub konserwy. Taki towar ma lepsze walory jakościowe oraz co najważniejsze jest tańszy w przechowywaniu.

prof. Andrzej Pisula – SGGW: - Efekty zarówno technologiczne jak i ekonomiczne są nie do obalenia.

Przechowywanie półtusz kosztuje dziennie skarb państwa 7 złotych za kilogram mięsa. Jeżeli przyjmiemy, że rezerwy wynoszą 120 tysięcy ton, łącznie branża mięsna otrzymuje z tytułu ich przechowywani 310 milionów złotych. Magazynowanie drobnych mięs jest o 30% tańsze. Oszczędności są więc oczywiste. Eksperci kwestionują także zasadę zgodnie, z którą w chłodniach muszą być 3 tygodniowe zapasy.

prof. Aleksander Surdej Akademia Ekonomiczna w Krakowie: - Brak jest analiz, które by uzasadniały dlaczego w gospodarce otwartej, w której prywatne podmioty także posiadają rezerwy mamy budować rezerwy mięsne na 3 tygodnie tak jakby tsunami czyhało w pobliżu.

Zmian domagają się także sami przedsiębiorcy, którzy nie rozumieją czemu przechowujemy tylko wieprzowinę.

W świecie również przechowuje się drób i myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy również ten drób przechowywali. - uważa Leszek Kawski z KR.

Agencja Rezerw Materiałowych na podstawie przepisów o ochronie tajemnicy państwowej dokonuje zakupów mięsa z pominięciem ustawy o zamówieniach publicznych.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę