Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Drugi przetarg na skup półtusz wieprzowych

6 lutego 2003

We wtorek w Poznaniu odbył się drugi przetarg na skup półtusz wieprzowych za zapasy Agencji Rynku Rolnego. Spośród czterech ubojni z województwa kujawsko-pomorskiego komisja zakwalifikowała na razie jedną i to warunkowo.

Agencja Rynku Rolnego prowadzi skup półtusz wieprzowych od początku stycznia. Ma on złagodzić powstałą „świńską górkę˝. Przedstawiciele agencji twierdzą, że tak dużej interwencji na tym rynku jeszcze nie było. W tym półroczu Agencja planuje skupić 150 tys. ton wieprzowiny. W województwie skup prowadzi 15 firm.

Dyrektor oddziału agencji w Bydgoszczy Edyta Mądzielewska zapewnia – Przedstawiciele ubojni, które wygrały przetarg, nie mogą tłumaczyć się rolnikom brakiem limitów. Gdy limit się kończy, mogą wystąpić o kolejny.

Na kolejnym przetargu w Poznaniu wpłynęły 4 wnioski z regionu. Tylko ubojnia w Szymbornie (gm. Kijewo Król.) przeszła przez sito kwalifikacyjne, ale warunkowo. Do 10 lutego musi uzupełnić formalności. Być może pozwolenie na skup dostanie także toruński Agrochłód, który wprawdzie nie ma własnej ubojni, ale ma podpisaną umowę z ubojnią BYD-MEAT-u.

Pozwolenia na skup nie otrzymały: MAT w Czerniewicach, ponieważ ubojnia nie ma uprawnień eksportowych oraz firma "Kiełbasy staropolskie" z Chełmży, której oferta została odrzucona. Dyrektor poznańskiego oddziału ARR Władysław Koc wyjaśnił – Komisja wskazała w protokole na dotychczasowe złe doświadczenia agencji we współpracy z tą firmą.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę