A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Eurosmak dla Dudy

9 lipca 2004

Zakłady Mięsne Duda po przejęciu dwóch stołecznych spółek z branży proklamowały powstanie Polskiego Koncernu Mięsnego. Warszawiacy poznają jego smak jako pierwsi.

O wpół do piątej nad ranem zakończyły się wczoraj prowadzone od kilku miesięcy negocjacje. Zakłady Mięsne Duda (notowana na giełdzie spółka rodzinna) przejmą dwie spółki należące do małżeństwa Makowskich - Eurosmak i Makton. Koszt tej operacji to ok. 88 mln zł, przy czym Makowscy otrzymają w akcjach Dudy ok. 68 mln zł, a w gotówce kolejne 20 mln zł. Jak dowiedziało się Życie Warszawy, to właśnie gotówka była najdłużej negocjowanym tematem umowy. - My nie chcieliśmy gotówki, tylko akcje Dudy. Chcemy uczestniczyć w powstaniu i działaniu Polskiego Koncernu Mięsnego - powiedział nam Andrzej Makowski, który dodał, że nie ma pojęcia co zrobić z 20 mln złotych. - Być może kupimy akcje Dudy, naprawdę się nad tym nie zastanawiałem - powiedział.

Eurosmak i Makton to spółki działające na rynku warszawskim. Według danych GUS należało do nich 25 proc. stołecznego rynku mięsa (dane za 2002 rok), co odpowiada ok. 1-proc. rynku ogólnopolskiego. - To dla nas furtka do rynku detalicznego. Z pomocą tych firm wkrótce opanujemy rynek Krakowa, Gdańska, Poznania, a może i Wrocławia - powiedział Maciej Duda, dyrektor generalny ZM Duda, który nie potrafił ukryć zadowolenia z dokonanej właśnie transakcji.

Zanim jednak faktycznie dojdzie do jej finalizacji zgodę na zawarcie umowy muszą wyrazić akcjonariusze Dudy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inwestorom sam pomysł przypadł do gustu - akcje Dudy podrożały wczoraj o ok. 3 proc.


POWIĄZANE

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...

W swoim najnowszym komunikacie Zwiazek Zawodowy Rolnikow "KORONA" zwraca uwagę n...

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę