Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Jest szansa sprzedać mięso w Szwajcarii

12 sierpnia 2003

Listopadowe targi gastronomii, hotelarstwa i cateringu IGEHO w Bazylei mogą być okazją do zaprezentowania oferty polskich producentów mięsa. Stoisko promocyjne (wielobranżowe) organizuje wydział ekonomiczno-handlowy naszej ambasady. Może ono być punktem oparcia dla firm, które zdecydują się wysłać na targi swoich przedstawicieli. Wydział ekonomiczno-handlowy zainteresowany jest m.in. otrzymaniem materiałów i ofert od polskich producentów wyrobów mięsnych i wędliniarskich. Będą one wykorzystywane w kontaktach z firmami oraz w trakcie imprez promocyjnych.

W Szwajcarii produkcja mięsa i wyrobów wędliniarskich nie zaspokaja w pełni spożycia.

Powinno to stwarzać możliwości eksportu również dla polskich producentów — twierdzą eksperci analizujący ten rynek.

Import mięsa do Szwajcarii wyniósł w 2002 r. 32 704 tony (wzrost o 32 proc. w stosunku do 2001 r.), największą część stanowiła wieprzowina. Wzrasta import podrobów, podobnie jak półproduktów o zawartości mięsa poniżej 20 proc. Import wołowiny wyniósł w 2002 r. 6010 ton (wzrost o ponad 13 proc.).

W Szwajcarii znaczące ilości importowanego mięsa i półproduktów zużywa się do produkcji gotowych wyrobów, które są eksportowane. Sprzyja temu polityka przyznawania kontyngentów firmom zmuszonym do importu ze względu na koszty.

Przekroczone normy zawartości antybiotyków wykryte w 2002 r. w drobiu z Chin, które miały blisko 50-proc. udział w rynku, podniosły zainteresowanie dostawami z innych krajów, w tym i Polski. Pozycję umocnili Węgrzy.

Szwajcarski rynek cechują wysokie wymagania sanitarne. Producent musi uzyskać wpis na listę Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Weterynarii.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę