Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

KE przyznała dodatkowe okresy przejściowe dla zakładów mięsnych

13 kwietnia 2004

Jest już decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przyznania dodatkowych okresów przejściowych dla zakładów mięsnych. Unijna Komisja przyznała od 6 do 12 miesięcy tym firmom, które do maja nie zdążą z modernizacją.

Nie unikniemy jednak zamknięcia wielu zakładów - uważa Główny Lekarz Weterynarii. Szacuje, że może być ich nawet 400. Jest to związane z nieprzystosowaniem firm do norm unijnych.

Najwięcej uchybień znaleziono w sektorze sanitarnym. Zakłady, którym grozi zamkniecie to głównie firmy zajmujące się ubojem. Zdaniem producentów przystosowanie się do wymogów unijnych to dla nich duży wysiłek.

Część z nich widząc, że nie zdąży do 1 maja wdrożyć standardów europejskich, poprosiło unijną komisję o przyznanie dodatkowego czasu na dostosowanie.

"Producenci i właściciele zakładów nie muszą się obawiać, że znikną po pierwszym maja, zakłady mniejsze, ponieważ są okresy przejściowe, które chronią te zakłady" - przypomina Marian Duda ze Związku "Polskie Mięso".

W tym tygodniu w Brukseli trwały rozmowy między Komisją a naszymi przedstawicielami w sprawie przyznania dodatkowych okresów przejściowych dla Polskich zakładów.

"Jesteśmy zadowoleni z rozmów ponieważ wszystkie zakłady kategorii C, praktycznie wszystkie, dostały okresy przejściowe" - powiedział Piotr Kołodziej, Główny Lekarz Weterynarii.

Nawet zakłady kategorii B1, które ubiegały się o dodatkowy czas na modernizację otrzymały zgodę komisji. W sumie będziemy mieli około 600 zakładów, które jeszcze przez rok mogą prowadzić modernizację w swoich firmach.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę