aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kolejne zakłady z Kujaw mogą eksportować do UE

18 lutego 2004

Kolejne cztery zakłady w woj. kujawsko-pomorskim mają szansę eksportować mięso i wyroby mleczarskie do krajów "Piętnastki" jeszcze przed 1 maja 2004 r.

Na dostosowanie się do standardów unijnych kilkadziesiąt zakładów z grupy B1 na Kujawach i Pomorzu ma czas do końca kwietnia 2004 r. Jednak są takie, które normy wspólnotowe już wdrożyły i - jeżeli Komisja Europejska wyrazi zgodę - będą mogły eksportować swoje towary na rynki "Piętnastki" przed 1 maja br.

Na liście głównego lekarza weterynarii znalazły się cztery firmy z naszego regionu: zakłady mięsne MAT w Czerniewicach k. Włocławka i "Viola" w Lnianie, Zakłady Przetwórstwa Mięsnego "Kier" w Jastrzębiu Pomorskim oraz "Jagr" w Warlubiu.

Ta ostatnia firma chce na Zachodzie sprzedawać masło, miksy (masło z dodatkiem oleju roślinnego), a także smalec czysty oraz z dodatkiem cebuli i skwarek.

- To, który towar stanie się naszą specjalnością eksportową, będzie zależało od tego, jak zareaguje rynek - stwierdza Rafał Wesołowski, dyr. ds. handlu i współpracy z zagranicą.

Dla warlubskiego zakładu (tak, jak dla trójki pozostałych) wcześniejsze wejście na rynki unijne to kosztowne modernizacje oraz zdobycie certyfikatów HACCP i ISO.

O tym, że w ciągu najbliższych tygodni Bruksela powie "tak", przekonana jest Bogumiła Mikołajczak, wojewódzki lekarz weterynarii: - Nie powinno być kłopotu, ponieważ decyzję o wpisaniu tych zakładów na listę, poprzedziły pozytywne opinie wojewódzkiego i powiatowych lekarzy weterynarii.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę