aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ławrow ma nadzieję, że Polska wykaże aktywność ws mięsa

29 stycznia 2007

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow wyraził w sobotę nadzieję, że Polska poczyni kroki, zmierzające do uregulowania sporu wokół dostaw polskiego mięsa do Rosji.

"Z Polską będziemy się przyjaźnić. Jesteśmy do tego gotowi. Mamy nadzieję, że ona też będzie się przyjaźnić z nami. Nie ma ku temu żadnych przeszkód" - powiedział Ławrow dziennikarzom w Moskwie.

"Wszystkie propozycje zostały złożone. Wszystkie kwestie, wymagające rozstrzygnięć na szczeblu ekspertów, są znane. Dlatego mam nadzieję, że z polskiej strony nastąpi adekwatna reakcja" - dodał szef dyplomacji Rosji.

Ławrow oświadczył również, że Rosja jest gotowa do podjęcia negocjacji z Unią Europejską w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie, jednak nie wyznacza sobie żadnych terminów.

"Nowe porozumienie potrzebne jest nam w takiej samej mierze, jak Unii Europejskiej. Dlatego, gdy tylko wewnątrz UE znikną sztuczne przeszkody na drodze do rozpoczęcia rozmów, będziemy do tego gotowi" - podkreślił.

Ławrow zauważył, że Rosja zatwierdziła już dyrektywy dla swojej delegacji na negocjacje z Unią.

Polska minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, pytana w czwartek, kiedy można spodziewać się zniesienia rosyjskiego embarga na polskie mięso i produkty roślinne, powiedziała, że "piłeczka jest po stronie Rosji".

"(To jest) decyzja polityczna, +piłeczka+ po stronie Rosji. Jeśli chodzi o moje stanowisko, nic się w tej sprawie nie zmieniło" - oświadczyła Fotyga.

Na początku stycznia szefowa polskiej dyplomacji powiedziała PAP, że "ma nadzieję", iż chwila, kiedy zostanie zniesione rosyjskie embargo, "może być liczona w dniach".

W październiku 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga. W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o współpracy i partnerstwie.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę