Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Litwa cli polską wieprzowinę

29 stycznia 2004

30-procentowe cło na import wieprzowiny z Polski postanowił w środę wprowadzić rząd Litwy, broniąc w ten sposób swój rynek przed tanim polskim mięsem. Cło będzie obowiązywało do 1 maja, czyli do dnia przystąpienia obu krajów do Unii Europejskiej.

Z propozycją ograniczenia importu polskiej wieprzowiny wystąpiło litewskie zrzeszenie trzody chlewnej, zaniepokojone sytuacją na rynku, jaka zaistniała po Nowym Roku. Od 1 stycznia bowiem weszła w życie polsko-litewska umowa o wolnym handlu i zniesieniu wszelkich barier celnych, co spowodowało, że ilość polskiej wieprzowiny na rynku litewskim znacznie się zwiększyła.

W grudniu 2003 roku z Polski na Litwę wwieziono 124 tony mięsa, natomiast w dniach 1-27 stycznia 2004 roku - już 530 ton. Cena polskiej wieprzowiny wynosi 2,7 lita, litewskiej - około 4 litów. W przybliżeniu 1 lit jest wart 1 zł.

Zdaniem litewskich władz, Polacy chcę jak najszybciej pozbyć się nadwyżek taniej wieprzowiny, gdyż jej nadprodukcja po wstąpieniu do Unii zostanie opodatkowana. W opinii Litwinów, stosowanie przez nasz kraj wysokich dopłat eksportowych stanowi poważne zagrożenie dla interesów miejscowych hodowców bydła rzeźnego, którzy nie wytrzymują konkurencji cenowej.

- Musieliśmy reagować, bo z powodu różnicy w cenie, cierpią nie tylko nasi hodowcy, powstaje również zagrożenie, że przy tak znacznym imporcie, wytworzyłaby się u nas nadprodukcja wieprzowiny - powiedział kierownik działu polityki handlowej w litewskim ministerstwie rolnictwa Szarunas Jonaviczius.

Jonaviczius zaznaczył, że wprowadzenie cła nie naruszy polsko-litewskiej umowy o wolnym handlu. Umowa bowiem przewiduje możliwość podjęcia działań, jeżeli import stwarza zagrożenie dla rynku krajowego.

 


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę