aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mało wołowiny, więcej trzody i drobiu

14 listopada 2002

Na skutek systematycznego spadku produkcji wołowiny, rynek mięsa czerwonego w coraz większym stopniu sprowadza się do mięsa wieprzowego. Z kolei coraz groźniejszym konkurentem mięsa czerwonego staje się drób.

Produkcja wołowiny zmniejszyła się w 2001 roku po raz trzeci z rzędu o 11%, a w relacji do 1998 roku o 30%. Szczególnie duży spadek popytu na wołowinę, wywołany na początku 2001 roku obawą przed chorobą BSE spowodował, że podaż wołowiny i tak okazała się nadmierna i konieczna była interwencja. W jej wyniku ceny skupu bydła rzeźnego wróciły do poziomu z 2000 roku, a więc nadal nieopłacalnego dla producentów. Spadkowa tendencja chowu bydła nadal się utrzymuje. W czerwcu br. pogłowie bydła wynosiło 5,5 mln sztuk i było mniejsze piąty rok z rzędu o 4,1%. Eksport bydła rzeźnego i wołowiny kształtował się w latach 1999-2001 na poziomie około 60-70 tys. ton. W bieżącym roku ma osiągnąć 100 tys. ton. Wzrost ma być spowodowany większym eksportem mięsa wołowego z zapasów ARR.

Z początkiem 2002 roku rozpoczęła się faza wzrostu podaży trzody chlewnej. Poprzedził ją wysoki poziom cen żywca wieprzowego i opłacalność, które wywołały wzrostową tendencję chowu. W I półroczu bieżącego roku podaż trzody wzrosła o 5%. Tymczasem popyt na wieprzowinę się nieco zmniejszył. W tej sytuacji ceny trzody przez długi czas utrzymywały się na wysokim poziomie tylko dzięki zakupom wieprzowiny na zapasy. Jednakże w późniejszych miesiącach ceny spadły pomimo trwającej interwencji. W okresie jesienno-zimowym i wiosennym ceny trzody znów będą bardzo niskie, ponieważ podaż osiągnie szczytowy poziom. Ostateczny poziom cen skupu będzie zależał tak jak poprzednio od cen skupu na zapasy, podobnie jak w I półroczu 2002 roku, z tym, że poziom tych cen w IV kwartale br. i I półroczu 2003 roku będzie znacznie niższy. Według szacunków pogłowie trzody chlewnej w lipcu przyszłego roku może mieścić się w przedziale 18,5-19 mln sztuk, a więc podobnie jak w lipcu 2002 roku. Jeśli chodzi o eksport wieprzowiny w bieżącym roku powinien on wynieść około 80 tys. ton. Duży wzrost eksportu przewiduje się w pierwszym półroczu przyszłego roku –  z 28 tys. ton w I półroczu 2002 do 80 tys. Wzrost dotyczyć będzie prawie wyłącznie eksportu mięsa z zapasów ARR.

Coraz groźniejszym konkurentem mięsa czerwonego staje się drób. W 2001 roku jego produkcja wzrosła o około 20% i wynosiła 695 tys. ton. Ocenia się, że w 2002 roku produkcja drobiu osiągnie około 800 tys. ton i wzrośnie o dalsze 15%. W I półroczu wzrost tej produkcji wyniósł 18%.

W br. odnotowano na rynku mięsnym niski poziom inwestowania, co zagraża planom dostosowania zakładów mięsnych do standardów Unii Europejskiej. W I półroczu postępował proces uprzemysławiania ubojów trzody chlewnej. Nastąpił także powolny wzrost produkcji przetworów mięsnych o ok. 2%. Poprawiła się rentowność przemysłu mięsnego, przy równoczesnym obniżeniu bieżącej płynności finansowej. Wartość zobowiązań krótkoterminowych jest o 4% wyższa od wartości majątku obrotowego. 

W 2003 roku nastąpi dalszy wzrost ubojów przemysłowych o około 20%. Nadwyżka podaży mięsa nad popytem i konieczność przyspieszenia procesów dostosowujących zakłady mięsne do unijnych norm, mogą doprowadzić do obniżenia rentowności i płynności finansowej przetwórstwa mięsnego.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę