aaa_TSW_2023
CTR_2023

Mięso 2008

21 marca 2008
Eksport do Rosji wciąż kuleje, tymczasem firmy mięsne mają nowy atrakcyjny i zyskowny rynek zbytu. Coraz bardziej popularna wśród polskich eksporterów staje się Azja. Mimo otwarcia rynku rosyjskiego sprzedaż jest wciąż niewielka. A powód tylko jeden.

Witold Choiński – Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: główną przeszkodą to jest to, że mało firm ma uprawnienia do handlu z Rosją. Firmy, które te uprawnienia mają z pewnością w 100% je wykorzystują.

Branża czeka z niecierpliwością na następne rosyjskie kontrole i dopuszczenie do sprzedaży kolejnych zakładów mięsnych. Ale nie wszyscy wierzą, że rosyjski rynek uda się nam skutecznie zawojować.

Dariusz Nowakowski - Animex: są kraje na świecie, które produkują dużo taniej niż Polska, niż Europa. Brazylia, USA. Wiele krajów w Europie produkuje mięso dużo taniej niż Polska.

Jak na razie przedsiębiorcy szukają więc innych możliwości sprzedaży.

Marek Langowski – ZM „MAT” Czerniewice: istnieją inne możliwości eksportu mięsa na rynki krajów trzecich. Czyli na rynki azjatyckie przede wszystkim. Moja firma między innymi ma propozycję współpracy zarówno z Japonią, Koreą, Hong-Kongiem czy Chinami. I tą szansę na pewno należy wykorzystać.

Niektóre firmy już wykorzystują tę szansę. Bardzo zyskowny choć szczególnie wymagający jest rynek japoński.

Dariusz Nowakowski - Animex: duże nadzieje wiążemy z Azją. W ciągu 3 lat nasz eksport do Japonii wzrósł prawie 80%. Rozwijamy tak samo eksport do Korei Południowej.

Tymczasem Unia Europejska zdecydowała, że nie będzie dodatkowej interwencji na rynku wieprzowiny. Polski wniosek o zwiększenie dopłat do eksportu oraz przeprowadzenie interwencyjnego skupu - mimo poparcia 12 innych państw - nie uzyskał większości głosów.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę