Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Mięso z nie oznakowanych świń nie może trafić na rynek

12 maja 2004

Nie będzie taryfy ulgowej dla gospodarzy, którzy nie wytatuowali tuczników, a chcą je sprzedać. Za próbę wprowadzenia na rynek nie oznakowanej świni ukarany zostanie zarówno sprzedający jak i kupujący.

Rolnik z powiatu inowrocławskiego, który stwierdził, że swoich świń nie zamierza tatuować. Jego zdaniem koszt oznakowania stada jest zbyt duży, a poza tym – jak twierdzi – świnie bez tatuaży są poszukiwane przez pośredników.

Trafiają potem do zakładów, które mają prawo ubijać tylko świnie z własnego stada – dodał. – Świnia bez tatuażu nie może nawet opuścić gospodarstwa – ostrzega Piotr Kuta, powiatowy lekarz weterynarii z Inowrocławia.

Nawet za próbę wprowadzenia jej na rynek grozi kara. Niektórym rolnikom wydaje się, że tylko straszymy ich prawem unijnym. Będziemy konsekwentnie karać za jego łamanie.

Za sprzedaż świni bez tatuażu może zostać ukarany grzywną nie tylko rolnik, ale także kupujący. – Lekarz, który w ubojni zgodzi się na przyjęcie zwierzęcia bez odpowiedniego oznakowania, może liczyć się z surowymi konsekwencjami służbowymi – dodaje Bogumiła Mikołajczak, kujawsko–pomorski wojewódzki lekarz weterynarii.

Gospodarze od kilkunastu miesięcy wiedzieli o obowiązku znakowania trzody chlewnej od 1 maja. Pomimo tego po numery identyfikacyjne zgłosiło się tylko 70 proc. z nich.

Apelujemy do rolników, którzy dotąd nie oznakowali trzody, aby bezzwłocznie udali się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa po numery identyfikacyjne – mówi Mikołajczak.

Mamy zapewnienia agencji, że zostaną oni obsłużeni najszybciej jak to możliwe. Prawo musi być przestrzegane i nie możemy stosować żadnej taryfy ulgowej.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę