A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Mniej chętnych na wędliny

12 marca 2003

Wędliny sprzedają się coraz gorzej, rośnie natomiast sprzedaż mięsa. Między innymi z tego powodu zakłady mięsne kupują coraz więcej żywca.

Kiedy rolnicy blokowali drogi w punktach skupu ruch był niewielki. Uruchomienie interwencyjnego skupu wieprzowiny spowodowało wzrost cen i ilości ubijanych w zakładach świń. Ceny skupu tuczników na potrzeby własne zakładów mięsnych i dla ARR są najczęściej identyczne. Za kilogram wagi poubojowej (a nie wagi żywej) dostawcy otrzymują: 3,85 zł (klasa E), 3,73 zł (klasa U) i 3,60 zł/ kg netto (klasa R).

Dyrektor do spraw skupu w grudziądzkich Zakładach Mięsnych, Marek Młodzianowski twierdzi – Sytuacja już się ustabilizowała. Co prawda widzimy, że klienci zubożeli i kupują mniej niż w ubiegłym roku, ale załamanie skupu mamy już za sobą.

Zakłady Polmeat w Brodnicy w zeszłym tygodniu kupiły aż 7350 świń. To bardzo dużo – twierdzi Henryk Cieśliński, dyrektor brodnickich zakładów – Skup prowadzimy nawet w niedzielę, bo im więcej przerobimy, tym większy będziemy mieli zysk. To prawda, że popyt w Polsce jest stosunkowo niski, ale w minionym tygodniu wysłaliśmy kilka samochodów z mięsem za wschodnią granicę. Korzystamy z możliwości eksportu z dopłatami do schłodzonej wieprzowiny.

Brodnickie zakłady przeprowadziły badania rynku, z których wynika wynika, że klienci sklepów mięsnych rzadziej kupują wędliny (przede wszystkim z powodu braku pieniędzy), za to dobrze sprzedaje się mięso. Jak twierdzą w sklepach mięsnych w Bydgoszczy i Inowrocławiu, klienci najchętniej kupują to, co najtańsze: wątrobę wieprzową, mięso gulaszowe, porcje rosołowe. Dobrze schodzi też tania łopatka – mówili w bydgoskim sklepie mięsnym.  Ludzie wolą sobie sami zmielić mięso na kotlety, niż kupować gotowe z "niespodziankami". Tak jest bezpieczniej.


POWIĄZANE

W swoim najnowszym komunikacie Zwiazek Zawodowy Rolnikow "KORONA" zwraca uwagę n...

Zgodnie z zapowiedzią minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 ...

30 marca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wołowina i cielęcina” Copa-Cogec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę