aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mniej wieprzowiny w I półroczu

11 kwietnia 2005

W pierwszej połowie tego roku produkcja wieprzowiny może obniżyć się o ok. 5 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku, tj. do 973 tys. ton. Przeciętna cena skupu żywca wieprzowego w czerwcu 2005 r. ukształtuje się na poziomie 3,80 - 4,00 zł/kg – prognozują niezależni eksperci współpracujący z Agencją Rynku Rolnego (ARR).

Według ostatnich szacunków grupy ekspertów z końca marca, w drugiej połowie tego roku, a zwłaszcza w IV kwartale, należy spodziewać się natomiast znacznego wzrostu produkcji, tj. może wystąpić tzw. świńska górka.

Średnie ceny skupu żywca we wrześniu 2005 r. prognozowane są na 4,00-4,30 zł za kg. Według danych GUS, ceny skupu trzody chlewnej w lutym ukształtowały się średnio na poziomie 3,95 zł/kg (bez VAT), tj. o 21,5 proc. wyższym niż rok wcześniej. Według resortu rolnictwa, w trzecim tygodniu marca ceny nieco spadły i były na poziomie 3,88 zł/kg. Taki spadek w okresie przedświątecznym był prawdopodobnie wynikiem spiętrzenia dostaw przy wystarczających już zapasach mięsa zgromadzonych przez zakłady mięsne.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę