aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nowa ubojnia za 20 mln 

28 października 2002

Zakłady Mięsne Duda S.A. uruchomiły w sobotę nową ubojnię w Grąbkowie koło Rawicza (woj. wielkopolskie), wybudowaną kosztem ponad 20 mln zł. Na początku września akcje spółki dopuściła do obrotu publicznego Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Wg przedstawicieli spółki oddana do użytku ubojnia jest jedynym specjalistycznym kompleksem produkcji rzeźniczej i rozbiorowej tej klasy w Polsce, spełniającym wszystkie standardy fitosanitarne i ekologiczne. Zastosowane w niej rozwiązania pod względem technologicznym przewyższają normy obowiązujące obecnie w Unii Europejskiej.

Celem inwestycji było dostosowanie zakładów do wymogów unijnych: podniesienie klasy jakości produkowanego mięsa oraz zwiększenie wydajności z 1000 - do 3000 sztuk na dobę – powiedział Maciej Duda, pełnomocnik zarządu spółki. Dodał, że spółka wdraża obligatoryjny w Unii Europejskiej system kontroli jakości HACCP oraz międzynarodowe normy jakości: ISO 9001:2000 i ISO 14001. Zakończenie tego procesu i certyfikacja planowana jest na koniec bieżącego roku.

W nowym zakładzie, którego powierzchnia zajmuje 11 tys. metrów kwadratowych, pracuje ok. 300 osób. Ogółem ZM Duda S.A. zatrudniają 400 osób.

Zakłady Mięsne Duda S.A. specjalizują się w uboju oraz rozbiorze mięsa, które dostarczają do zakładów przetwórstwa mięsnego, zakładów rozbiorowych oraz największych sieci handlowych. Firma eksportuje mięso na rynki Europy Środkowej i Wschodniej oraz stara się obecnie o zezwolenie na eksport mięsa do krajów Unii Europejskiej.

Należące do spółki zakłady w Grąbkowie i w Czarnkowie dostarczają dziennie 150-160 ton wieprzowiny. Oferta ZM Duda S.A. obejmuje, oprócz półtusz wieprzowych i ćwierci wołowych, elementy wieprzowe i wołowe, mięso kulinarne, podroby, tłuszcze oraz karmę dla zwierząt.

Oferta publiczna od 1 do 2 mln akcji ZM Duda S.A., planowana pierwotnie na okres od 7 do 18 października została przesunięta o mniej więcej miesiąc z powodu złej koniunktury giełdowej. Przedział cenowy oferowanych akcji wynosi 20-26 zł. W wyniku emisji spółka chce pozyskać od 20 do 52 mln zł. Celem emisji akcji spółki jest pozyskanie środków na zakup pakietów kontrolnych akcji innych spółek z branży mięsnej, w tym zakładów w Łukowie, dokończenie budowy ubojni, budowę nowoczesnego zaplecza surowcowego oraz zwiększenie środków obrotowych.

Spółka z Grąbkowa prognozuje osiągnięcie w tym roku 7,9 mln zł zysku netto, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 243,3 mln zł.

Akcjonariuszami ZM Duda są Bogna Duda-Jankowiak, która ma 35,86 proc. akcji spółki, Marcin Duda (33,72 proc.) oraz Daria Duda (30,42 proc.).


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę