Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Pasztet dla ubogich

1 września 2003

Do Agencji Rynku Rolnego zgłosiło się 7 firm, które chcą przetworzyć 15 tys. ton mrożonych półtusz wieprzowych. Już dziś wiadomo, że do potrzebujących trafi 7 tys. ton przetworów mięsnych w puszkach.

Jak informowaliśmy wcześniej, rząd przekazał 15 tys. ton mrożonych półtusz wieprzowych z zapasów ARR na cele społeczne, aby zagospodarować nadwyżkę, która wynosi obecnie 160 tys. ton (i jest o 50 tys. ton większa od zapasów operacyjnych w całej Unii Europejskiej). 

Do tej pory do ARR zgłosiło się 7 firm, które chcą przerobić półtusze na 7 tys. ton pasztetu mazowieckiego, konserwy tyrolskiej, mielonki i wieprzowiny w sosie własnym. Każdy z nich kupi nie mniej niż 500 ton półtusz. Zapłatą za przetworzenie mięsa będą półtusze. 

Wyroby dostaną organizacje charytatywne, ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe, m.in. Caritas Polska, PCK, Polski Komitet Pomocy Społecznej, Monar, Towarzystwo im. Świętego Brata Alberta oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. 

W naszym województwie zainteresowani konserwami zgłosili się do Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Aby nakarmić prawie 231 tys. ubogich na Kujawach i Pomorzu, potrzeba 495 ton przetworów. Największą popularnością cieszy się mielonka w sosie własnym (organizacje charytatywne zamówiły ponad 152 t). Zamówienie wpłynęło już do Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. – Czekamy na decyzję w tej sprawie – mówi Stefania Myszkier, dyr. Wydziału Polityki Społecznej w KPUW. – Konserwy pomogą ośrodkom pomocy społecznej, ponieważ będą one mogły przeznaczyć więcej funduszy na zakup węgla lub odzieży dla najuboższych.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę