aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PKM Duda liczy na tanie przejęcia zakładów

22 kwietnia 2008
Mięsna firma, którą kieruje Maciej  Duda, chce wykorzystać trudną sytuację na rynku do okazyjnych zakupów. Chętnych nie brakuje, więc szykuje emisję. W poniedziałek kurs spółki zyskuje niecały 1 proc.

Czy w Polsce zabraknie mięsa?

Branża mięsna, która jest największą gałęzią przemysłu rolno-spożywczego w Polsce, należy niestety do najmniej rentownych. Ponadto z powodu wysokich cen mięsa i umocnienia złotego eksport wyhamował, a na nasz rynek płynie coraz szerszym strumieniem tańsze mięso z importu. W rezultacie wiele firm mięsnych w Polsce zaczyna tracić grunt pod nogami. Giełdowy  Polski Koncern Mięsny (PKM) Duda też miał ostatnio słabsze wyniki, ale zamierza wykorzystać trudną sytuację w branży do tanich przejęć. Walne PKM zdecydowało właśnie o przeprowadzeniu emisji 9,6 mln akcji serii H (z wyłączeniem prawa poboru, skierowanej do inwestorów finansowych oraz akcjonariuszy, którzy w dniu ustalenia ceny emisyjnej będą właścicielami co najmniej 100 tys. akcji spółki).

Poławiacz pereł
Z pieniędzy zebranych z emisji (przy obecnym kursie byłoby to około 50 mln zł) firma zamierza sfinansować nowe akwizycje.

— Wiele atrakcyjnych biznesowo firm ma obecnie problemy finansowe. Regularnie zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy chcą dołączyć do PKM Duda. Mimo iż sytuacja w branży odbija się także na naszych wynikach, to stwarza jednak duże możliwości korzystnego zakupu podmiotów o dużym potencjale rozwoju, które mogą wnieść do naszej gru- py kapitałowej istotną wartość dodaną. Analizujemy dokładnie rynek, aby wybrać z niego perełki — przeko- nuje Maciej Duda, prezes spółki.

Precyzuje, że interesują go zwłaszcza średnie firmy o wielkości obrotów raczej przekraczającej 100 mln zł rocznie, szczególnie te, które działają w obszarze wysokomarżowego przetwórstwa mięsnego.

— Dzięki własnemu zapleczu surowcowemu i rozwiniętej sieci dystrybucji będziemy mogli zatrzymać w grupie wysokie marże wiążące się z przetworzonymi produktami, szczególnie z grupą towarów premium. Duże znaczenie mają dla nas też efekty synergii, które będą rosnąć wraz ze wzmacnianiem całego łańcucha produkcyjnego grupy — dodaje Rafał Oleszak, wiceprezes PKM Duda.

Duzi czekają
W to, że liczba firm mięsnych w Polsce będzie się zmniejszać nie wątpi nikt w branży.

— Spodziewam się, że w najbliższych latach liczba zakładów mięsnych, zwłaszcza ubojowych, znacząco się zmniejszy. Rentowność w tej branży — podobnie jak w handlu — jest niska. Na dłuższą metę nie wytrzymają więc na nim podmioty o małej wydajności i niskiej produktywności, często mocno zadłużone niedawnymi inwestycjami współfinansowanymi z funduszy unijnych — mówi Dariusz Nowakowski, prezes Grupy Animex.

Jednak najwięksi gracze w branży — Animex oraz Sokołów — przejawiają dużo mniejszą ochotę do przejęć niż PKM Duda. Powód? Sokołów jest na razie zajęty rozkręcaniem produkcji w przejętym niedawno zakładzie Pozmeatu, a Animex ma jeszcze dużo wolnych mocy w istniejących zakładach i nie potrzebuje więcej marek regionalnych.

POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę