aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie gęsi poszukiwane

25 kwietnia 2003

Mięso polskich gęsi jest coraz bardziej poszukiwane na zachodzie. Przede wszystkim trafia do Niemiec. Dzięki zwiększonemu popytowi hodowcy nastawiają się na powiększenie stad. Sieradzki zakład Wylęgu Drobiu nie jest w stanie realizować wszystkich zamówień na pisklęta.

W sieradzkim zakładzie wyległo się 10 tys. gęsich piskląt. Jeszcze trzy lata temu produkcja była o połowę większa. Wpływ na to mają problemy związane z wymianą stad reprodukcyjnych u hodowców. Z wymiany tej mogą korzystać tylko hodowcy i zakłady, które posiadają ubojnie. Dla wielu hodowców gęsi w regionie oznacza to brak możliwości powiększania stad.

Rolnicy chcą hodować gęsi, gdyż nie ma problemów ze zbytem mięsa. Cena żywca wynosi 5,8 zł. za kilogram i jest o połowę wyższa od ceny drobiu, czy wieprzowiny. Zdaniem specjalistów hodowla gęsi w najbliższych latach powinna się dynamicznie rozwijać. 99% produkcji idzie na eksport, głównie do Niemiec, przy czym nie ma w Europie większej konkurencji. Oprócz Polski, gęsi produkują jeszcze Węgrzy, ale gęś polska jest bardziej znana i ceniona. 

Hodowlą gęsi zajmuje się w Polsce ponad 600 rolników. Krajowa produkcja wynosi 3 miliony sztuk, co daje 20 tysięcy ton żywca. Polska ma 3% udział w światowej produkcji tych ptaków.


POWIĄZANE

W nawiązaniu do publikacji pojawiających się w brytyjskich mediach, z pełną stan...

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę