Półtusze w ARR

30 października 2002

Magazynowanie półtusz na rzecz ARR budzi kontrowersje.

Na tym naprawdę można zarobić – jak się okazuje – nie zawsze uczciwie. Agencja kupuje mięso dobrej jakości, natomiast w magazynach jest towar gorszy. Kto wie jak to się dzieje? Gdy Agencja interweniuje na rynku, kupuje wieprzowinę o wysokiej mięsności w klasie "E" i "R". Potem się okazuje, że w magazynach ma także mięso w klasie "O" i "B", którego nikt nie chce kupić. Jak to się dzieje?

 W tym jest troszkę racji dlatego, że zarówno w mięsie jak i w innych produktach musimy przystosować się do standardów stosowanych w Unii – mówi Ryszard Pazura, prezes ARR.

Prawdą jest, że Agencja nie ma własnych magazynów. Za przechowywanie półtusz słono płaci. Okazuje się, że nieuczciwi biznesmeni oszukują.

Wszystko zależy od uczciwości firmy, która wywiązuje się lub nie z zadania określonego w umowie podpisanej z Agencją Rynku Rolnego – mówi Przemysław Chabowski z Polskiego Związku Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa. Gdyby nie ta nieuczciwość wszystko byłoby w porządku. Ale zawsze jest jakieś wyjście z sytuacji, nie zawsze skuteczne.

Podmioty, które składają oferty i kupują rezerwy od Agencji muszą egzekwować od podmiotu, który przechowywał te rezerwy, takiej jakości mięsa, jakie zostało kupione – dodaje Przemysław Chabowski.

Odpowiedzialność jest po stronie Agencji, ale także tych przetwórców. My jedziemy na jednym wózku – mówi Ryszard Pazura.

Ten sam wózek nie oznacza tych samych interesów. W tym rzecz, że w biznesie liczy się przede wszystkim czas. Tymczasem przed kupnem półtusz z Agencji, należy sprawdzić w jakiej są klasie. Inaczej może się okazać, że nie da się ich wyeksportować.

Trzeba wysyłać własnych ludzi, którzy dokonują jakościowej analizy i biorą tylko to, co podlega temu standardowi – mówi członek Polskiego Związku Producentów, Importerów i Eksporterów Mięsa.

Mam nadzieję, że Agencja już w najbliższym czasie zbuduje system zarządzania jakością rezerw – twierdzi prezes ARR.

Przetwórcy chcą dobrej jakości mięsa, a Agencja mówi, że tak będzie. Ale przypomina, że dba także o dochody rolników.


POWIĄZANE

Krajowa Rada Izb Rolniczych otrzymała odpowiedź w sprawie kontroli mięsa wieprzo...

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę