aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Poszli z mięsem do NIK

8 października 2003

Grupa firm branży mięsnej, reprezentowana przez spółkę Duda-bis w Sosnowcu, chce aby NIK i UOKiK zbadały przetarg Agencji Rynku Rolnego.

Agencja ogłosiła przetarg na przetworzenie należącego do Agencji mięsa na potrzeby pomocy społecznej, w ramach rządowego programu pomocy żywnościowej dla najuboższych. Duda-bis uważa, że sierpniowy przetarg wartości ponad 50 mln zł preferował niewielką grupę producentów, dyskryminując innych. Ich zdaniem ARR przepłaciła swoje zamówienie o 26 mln zł, a za te same pieniądze można było przygotować dla najuboższych 28 mln porcji mięsa, zamiast 17 mln porcji.
 
W pismach do NIK i UOKiK producenci wskazują na niekorzystne i niegospodarne – ich zdaniem – kryteria przetargowe. – Kryteria dobrano tak, aby ograniczyć konkurencję do zaledwie ok. siedmiu spośród 3 tys. firm z branży – uważa Halabowski.
 
Lista zarzutów jest dłuższa: producenci zarzucają Agencji m.in. brak konsultacji kryteriów przetargowych z większością firm mięsnych, użycie w przetargu nazw konkretnych produktów zgłoszonych przez jednego z producentów, a także udział części firm startujących w przetargu w ustalaniu zapisów przetargowych.
 
Rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański powiedział we wtorek, że zarzuty są bezpodstawne. – Do rozdysponowania pomocy żywnościowej wybrano Federację Banków Żywności, która współpracuje w całym kraju z ponad tysiącem organizacji charytatywnych. I to właśnie było podstawą do dalszych działań. Federacja Banków Żywności uznała, że pomoc musi być jak najwyższej jakości i muszą to być konserwy o długim okresie przydatności do spożycia. Jakość musiała być najważniejsza, gdyż pomoc trafia między innymi do osób chorych, do szpitali, domów dziecka –powiedział Iwański.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę