aaa_TSW_2023
CTR_2023

Problem z prywatyzacją

22 listopada 2002

Jeśli do końca roku Podlaskie Przedsiębiorstwo Mięsne nie zainwestuje 2 mln zł w Zakłady Mięsne to PMB S.A. w Białymstoku, zostanie wykluczone z prywatyzacji. Umowa prywatyzacyjna przewidywała, że pracownicy i hodowcy żywca założą spółkę, która obejmie 13% akcji. Ale jak na razie niewielu zatrudnionych i rolników wykupiło udziały.

Zakłady Mięsne PMB sprywatyzowano w lipcu. Ponad połowę akcji kupiła hurtownia spożywcza z Białegostoku. Rolnicy i pracownicy spółki mieli objąć kilkanaście procent kapitału, ale jeśli do ich spółki trafiłyby bezpłatne akcje PMB, jakie wkrótce otrzymają od Skarbu państwa staliby się poważnym udziałowcem. Spółka pracownicza zainwestowała w zakład pół miliona złotych. Do końca roku, trzeba wpłacić kolejne półtora. Niestety zainteresowanie wykupem udziałów zgłosiło 10% rolników i zaledwie jedna piąta załogi.

Chciałbym prosić rolników, żeby w jak największej części wzięli udział w procesie prywatyzacji dopóki jest jeszcze szansa, żebyśmy byli właścicielem dużego zakładu w naszym rejonie – apeluje Jan Wnorowski, hodowca trzody. Jeden udział w spółce kosztuje 500 zł. Większość rolników i pracowników zdecydowała się na minimalne wpłaty. Po prywatyzacji skup i sprzedaż białostockich zakładów mięsnych wzrosła dwukrotnie. Przetwórnia w terminie płaci za dostawy żywca. Zarząd spółki pracowniczej liczy, że dobre wyniki zwiększą zainteresowanie prywatyzacją.


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została spółkaLorenzPolska-wiodący producent euro...

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę