Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Prywatyzacja białostockiego PMB 

6 stycznia 2003

Do ostatniej chwili nie było wiadomo ilu właścicieli będą miały prywatyzowane Zakłady Mięsne PMB w Białymstoku. 31 grudnia, a więc w ostatnim możliwym terminie, spółka pracowników i producentów żywca wpłaciła 2 mln zł za 11% akcji PMB. By spółka nie została wykluczona z prywatyzacji, musiała jednak zadłużyć się u największych akcjonariuszy.

PMB to największe zakłady mięsne na Podlasiu. Zadłużoną na 30 mln zł przetwórnię sprywatyzowano w sierpniu. Pakiet 11% akcji zobowiązała się wykupić spółka Podlaskie Przedsiębiorstwo Mięsne, założona przez pracowników i dostawców żywca do PMB. Ostatecznie z dwóch tysięcy chętnych, udziały wpłaciło niespełna 800 osób, z czego większa ilość to wpłaty zaledwie kilkusetzłotowe.

Nikłe zainteresowanie prywatyzacją spółka tłumaczy niskimi zarobkami w PMB i małymi dochodami rolników. Ponieważ nie wszyscy chętni mieli pieniądze na opłacenie udziałów, spółka pożyczyła milion złotych od dwóch innych udziałowców PMB – białostockich spółek BOS i Biruna. To obecnie najwięksi udziałowcy Zakładów Mięsnych w Białymstoku. W sumie mają 55% kapitału akcyjnego. 1/3 udziałów nadal zachowuje Skarb Państwa.


POWIĄZANE

Najnowszy, czerwcowy raport FAS USDA przedstawil dla amerykańskich eksporterów p...

ZZR "KORONA" w woim ostatnim komunikacie poinformował, że wczoraj, 13.06 Rada Mi...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę