Adama_poleposition_15.03_30.04

Prywatyzacja białostockiego PMB 

6 stycznia 2003

Do ostatniej chwili nie było wiadomo ilu właścicieli będą miały prywatyzowane Zakłady Mięsne PMB w Białymstoku. 31 grudnia, a więc w ostatnim możliwym terminie, spółka pracowników i producentów żywca wpłaciła 2 mln zł za 11% akcji PMB. By spółka nie została wykluczona z prywatyzacji, musiała jednak zadłużyć się u największych akcjonariuszy.

PMB to największe zakłady mięsne na Podlasiu. Zadłużoną na 30 mln zł przetwórnię sprywatyzowano w sierpniu. Pakiet 11% akcji zobowiązała się wykupić spółka Podlaskie Przedsiębiorstwo Mięsne, założona przez pracowników i dostawców żywca do PMB. Ostatecznie z dwóch tysięcy chętnych, udziały wpłaciło niespełna 800 osób, z czego większa ilość to wpłaty zaledwie kilkusetzłotowe.

Nikłe zainteresowanie prywatyzacją spółka tłumaczy niskimi zarobkami w PMB i małymi dochodami rolników. Ponieważ nie wszyscy chętni mieli pieniądze na opłacenie udziałów, spółka pożyczyła milion złotych od dwóch innych udziałowców PMB – białostockich spółek BOS i Biruna. To obecnie najwięksi udziałowcy Zakładów Mięsnych w Białymstoku. W sumie mają 55% kapitału akcyjnego. 1/3 udziałów nadal zachowuje Skarb Państwa.


POWIĄZANE

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zdecydowanie negatywnie ocenia propozycję...

W ostatnich tygodniach branża mięsna, a szczególnie hodowcy trzody chlewnej, są ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę